מזגן אינוורטרשכלולם של המזגנים בעשרות השנים האחרות הסתכם בעיצובים מתקדמים, הוספת שלטים ומסכים דיגיטליים ושיפור רמת זיהום האוויר. בשנות השמונים התעצמה המודעות לחשיבות החיסכון באנרגיה ובשמירה על הסביבה והמזגנים שבו לקדמת הבמה של המחקר והפיתוח.

התשובה הגיעה ממעצמת הטכנולוגיה של העולם – יפן. הטכנולוגיה שפיתחו היפנים כונתה "אינוורטר" (Inverter) – טכנולוגיה שחוסכת עד כ-40 אחוז מצריכת החשמל. זהו נתון משמעותי במיוחד בהתחשב בעובדה שאורך החיים הממוצע של מזגן הוא כ-15 שנה.

ההבדל בין השיטה המסורתית לשיטה החדשה

מזגנים רגילים פועלים בשיטת הפעלה והשהייה. המדחס מופעל על ידי התרמוסטט עד שחלל החדר מגיע לטמפרטורה הרצויה ואז הוא עובר למצב השהיה. כאשר הטמפרטורות עולות או יורדות בכ-5 מעלות המדחס שב לפעילות.

ההבדל בין המזגנים הרגילים למזגני האינוורטר אינו בתרמוסטט אלא במדחס. בשיטת האינוורטר, המדחס ממשיך לעבוד באופן רציף ומה שמשתנה זה מהירות הפעולה שלו המושפעת מהתרמוסטט. לכן, מזגני האינוורטר חוסכים בחשמל, פועלים בשקט ובעלי בלאי נמוך בהרבה.

כיצד עובדת הטכנולוגיה?

המילה Inverter מגיעה מהפועל האנגלי to invert שמשמעותו להפוך או להמיר. בתהליך ההמרה הזה, מומר זרם חילופין (AC) – זרם חשמל ההופך את כיוונו בעקבות היפוך מחזורי של המתח בין שני קצותיו של מקור המתח, בזרם ישר (DC) – זרם חשמל דרך תווך מוליך במגמה קבועה ויציבה.

טכנולוגית ההמרה מאפשרת לווסת את המתח החשמלי של מנוע המזגן (המדחס) ולשלוט על רמת התפוקה של המזגן.

יתרונות משמעותיים

נוסף לחיסכון המשמעותי באנרגיה והפחתת זיהום האוויר מספקת טכנולוגיית האינוורטר שורה של יתרונות חשובים נוספים:

 1. קיבוע הטמפרטורה ורמת הלחות – מזגני האינוורטר מצטיינים בקיבוע הטמפרטורה ופותרים את בעיית התנודתיות שמציקה ליושבים בחדר. היציבות שהם מספקים מבטלת את הצורך להתאים את טמפרטורת המזגן מחדש לעתים תכופות. בנוסף,  המזגן החדש מפחית את רמת הלחות בעשרות אחוזים ושומר על רמה קבועה.
 2. פעולה שקטה – יתרון משמעותי של מזגני האינוורטר הוא פעולתם השקטה יחסית. אין זמזום ורחש המנוע כמעט ולא נשמע. השיפור בעוצמת הרעש הוא עד 50% ביחס למזגנים רגילים וזה משפר באופן משמעותי את חוויית השינה בחדר הממוזג.
 3. התמודדות עם ייבוש האוויר – מזגני האינוורטר החדשים הם הראשונים שמתמודדים עם בעיית ייבוש האוויר הנגרם בפעולת החימום של המזגן.
 4. אורך חיים ממושך הנובע מהפחתת מספר התקלות.
 5. מיזוג מהר יותר של החדר כשבחוץ חמסין. אתם ממהרים הביתה, סוגרים את הדלת, והיד נשלחת לשלט המזגן. ואז מגיעות הדקות האלו, הארוכות, עד שהחדר מתקרר. לאט, לאט. אבל מזגני אינוורטר מקררים (וכמובן – בחורף מחממים) הרבה יותר מהר. למעשה, עד כמעט חצי מהזמן שלוקח למזגן רגיל.

חיסכון בחשמל שווה חיסכון בכסף

על פי ההערכות, מזגני האינוורטר חוסכים מאות שקלים בשנה ובכך הם מקצצים באחוזים רבים את עלויות האחזקה של המזגן ואת עלות הרכישה שלהם שהיא בערך פי שניים מעלותו של מזגן רגיל.

הפתרונות שמציעה הטכנולוגיה בקיבוע הטמפרטורה, רמת הלחות וייבוש האוויר הופכות אותה לאטרקטיבית ביותר למרות מחירה הגבוה יחסית. לכן לא מפליא שבכל מדינות המערב מתרחש תהליך מהיר של החלפת המזגנים הישנים במזגני האינוורטר המתקדמים.

ראו גם:
מהם היתרונות של מזגן דו מאייד?

תגובה אחת

 1. כאשר מציינים דירוג אנרגטי, למשל A , האם זה נכום לכל תחום תפוקת המזגן?תנו דוגמא לחישוב דירוג אנרגטי לתפוקה של 13600 BTU/H ולתפוקה מקס' של אותו מזגן, 40800 BTU/H . האם ניתן לחבר תריסים/דמפרים חשמליים עם חיישן שמזהה שהדמפר פתוח/סגור ולפי זה, בקר המזגן ידע אם צריך לקק שטח קטן או גדול יותר וכפועל יוצא מזה המזגן יתחיל לפעול (אם זה בהפעלתו) או במהלך פעולתו , בתפוקה קטנה יותר.
  אשמח לקבל תשובה מנומקת ומקצועית מכם.
  תודה
  יעקב רונן – אשקלון

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *