התקנת מזגניםדומה כי אין בית ישראלי שיכול להיות קיץ שלם ללא מזגן, כשפעמים רבות הבחירה היא ביותר ממזגן אחד. לא קשה למצוא לכך סיבות, ובכלל זה הקיץ הישראלי, שנוטה להיות חם במיוחד, כמו גם הטמפרטורות הנמוכות באזורים שונים בארץ במהלך חודשי החורף.

כיום, מיותר אולי לציין, מוצעים אינספור דגמים של מזגנים, של יצרניות שונות, כל אחד מהם בעל יתרונות משלו.

מה שלא משתנה הוא דבר אחד: בכל מקרה ומקרה, לאחר בחירת המזגן יש לתת את הדעת על ההתקנה שלו הלכה למעשה. איך זה מתבצע? על ידי מי? וכמה זה עולה? אנחנו נתייחס לשאלות אלה ואחרות.

השלבים המרכזיים של התקנת מזגן עילי

בנקודה הזו, נדרש להיכנס קצת לעובי הקורה (או הקיר), ולראות כיצד מותקנים מזגנים כיום. התשובה חייבת להתייחס לשני הסוגים הנפוצים ביותר של מזגנים כיום, אשר כל אחד מהם מצריך הליך שונה.

הראשון הוא מזגן עילי, המיועד לחמם או לקרר חדר אחד בלבד, ומאופיין בעוצמה קטנה יחסית (עד 2.5 כוח סוס). מזגן שכזה נחשב למפוצל, כלומר, כולל בתוכו יחידה פנימית וחיצונית: הפנימית היא למעשה יחידת הקירור, בה המזגן, בצורה המוכרת לנו, מפיץ את האוויר בחלל החדר – לאחר ה"מניפולציה" שמתבצעת, באמצעות יחידה זו, בטמפרטורה שלו.

הרכיב השני הוא יחידת המדחס, המותקנת מחוץ לקיר החדר, ומחוברת אל המערכת הפנימית באמצעות צינורות וכבלי חשמל. כאן למעשה המזגן יתחיל את פעילותו המכנית.

התקנת מזגן מיני מרכזי

בחרתם מזגן מיני מרכזי? עליכם לדעת, כבר בשלב הזה, שהליך ההתקנה הוא מעט מורכב יותר מאשר המזגן העילי. התכנון שנדרש כאן הוא מקיף הרבה יותר, וחייב להתבסס על תוכנית מפורטת, הכוללת בתוכה את כל יחידות המזגן, החיבורים או הצינורות שיעברו בין קירות הבית. מהבחינה הזו, אגב, ברור שמומלץ לדאוג להתקנת המזגן כבר בשלבים הראשונים של תכנון הבית, לפני שעוברים להתגורר בו בפועל.

מזגן מיני מרכזי כולל אף הוא יחידת חימום או קירור, המותקנת ברוב המקרים תחת התקרה, במקום המאפשר הנמכה שלה (מסדרון הבית, אמבטיה וכן הלאה). באמצעות צינורות גמישים, בעלי עובי של עשרים סנטימטרים לפחות, מועבר האוויר הקר או החם לפתחי האוויר אשר בחדרי הבית.

את הצינורות עצמם ניתן למקם בתוך התקרה המונמכת, אך גם בתוך בניות גבס, שמסתירות אותן. מחוץ לדירה עומדת, גם במקרה הזה, יחידת המדחס, אליה מחוברת המערכת כולה.

אז איך מתקינים מזגן?

באינטרנט, אם רק תחפשו, תוכלו למצוא אי אילו מדריכים המתייחסים לשלבים השונים של התקנת מזגן, ואפילו סרטונים מפורטים. עם זאת, החלק הארי של הישראלים מעדיף, ובצדק גמור מבחינתו, לא לבצע באופן עצמאי את הפעולות האלה, שכרוכות כאמור בחדירה לתשתיות הבית, אלא לפנות מראש למומחים. באם חברת המזגנים מספקת, כחלק מהמחיר או בתוספת תשלום אליו, שירותי התקנה, ברור שהמצב הופך לפשוט הרבה יותר.

כאשר לא כך הדבר, נדרש כבר למצוא מתקין מזגנים באופן עצמאי. חיפוש פשוט באינטרנט יאפשר למצוא אינספור מתקינים בכל אזור גאוגרפי, כך שאין זו בעיה של ממש למצוא גורם שיוכל לבצע את השירות החשוב הזה.

עם זאת, באם המעוניינים באיש מקצוע איכותי, יש לסקור את הניסיון המקצועי שלו, לראות שעבר הכשרה מתאימה בתחום ורצוי גם כזה המציע אחריות על ההתקנה.

הסוגיה הכלכלית

מבחינת מחירי ההתקנה, ברור שהם משתנים בהתאם למורכבות ההליך. טווח מחירים סטנדרטי עומד על כמה מאות שקלים עבור התקנת מזגן עילי, בעוד שבמזגן מיני מרכזי המחיר עשוי להגיע לאלפי שקלים. כמובן שכאשר יש תשתית מוכנה בבית, התקנת המזגן הופכת לזולה יותר.

תגובה אחת

  1. שלום לכם
    האם ניתן להתקין מזגן חדש (גז ירוק) עם צנרת קיימת ממזגן קודם ישן (גז פריאון) ?
    בתודה, אלי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *