חימום נכון ויעיל של הבית באמצעות מזגןאפשר לומר בביטחון מלא שמזגן הוא אמצעי החימום הבטוח, היעיל והמשתלם ביותר לימות החורף. הדבר נכון במיוחד כאשר מקפידים על הפעלה נכונה ועל שימוש נכון. מסתבר שכאשר מחממים נכון את הבית נהנים מהרגשה נעימה, מגדילים את הביטחון האישי ואפילו – חוסכים בהוצאות החשמל והתחזוקה.

מדוע, למה וכמה?

את הבית כדאי לחמם בחורף כדי להרגיש בנוח, כדי למנוע ירידה בטמפרטורת הגוף, כדי להקטין את אחוזי התחלואה, בפרט בקרב ילדים קטנים, תינוקות וקשישים. יחד עם זאת, כאשר מפעילים את המזגן יש לזכור שהכלל "כל המרבה הרי זה משובח" בהחלט לא עובד במקרה הזה.

אז מהי הטמפרטורה המומלצת? מתי כדאי לכוון את התרמוסטט מחדש ומדוע לא כדאי להגזים? הטמפרטורה המומלצת כדי להרגיש בנוח בבית בימי החורף היא כעשרים עד עשרים ושלוש מעלות. יותר מכך – בדרך כלל לא מומלץ ויותר מכך – זה פשוט מיותר.

בחדר של תינוק או פעוט ובבתיהם של קשישים וחולים הנטייה תהיה לחמם בקצה העליון המומלץ. מרגישים שחם לכם מדי? כוונו את התרמוסטט של המזגן לטמפרטורה נמוכה יותר. בנוסף, יש לשים לב שבחלק מהמזגנים יש חיישן בשלט שעל פיו "יודע" המזגן מתי הטמפרטורה הגיעה למצב המבוקש. חשוב, אם כן, למקם את השלט בגובה סביר על פי הכלל הידוע שאוויר חם עולה למעלה.

אם השלט ימוקם על מדף גבוה או לחילופין, על הרצפה, זה ישבש את פעולת המזגן. הוא יפסיק לפעול כאשר הטמפרטורה הנמדדת תהיה שונה מכפי הרצוי בחלל המרכזי של החדר.

מטפלים בפתחים

במידה ולמזגן שלכם יש אפשרות כיוונון עבור פתחי האוויר, מומלץ לכוון אותם בהטיה, כלפי מטה. מכיוון שהאוויר המחומם שפולט המזגן עולה בין כה וכה, יש בכך כדי להפוך את החימום בחדר לאחיד ויעיל יותר.

בנוסף, מומלץ לסגור את הפתחים השונים – כגון דלתות או חלונות. יש להוסיף שמומלץ שהחדר המחומם יהיה סגור ואטום עד שמרגישים את החימום בצורה מוחשית. לאחר מכן, כדאי להשאיר חלון או דלת פתוחים מעט, כדי לאפשר תחלופה של אוויר.

במידה ואותרו בעיות איטום בבית, עדיף לטפל בהם כדי שהחימום (בחורף) והקירור (בקיץ) יהיו יעילים יותר ופחות בזבזניים. זאת ועוד, כדאי לנסות להרחיק רהיטים כגון מיטה, ספות, כיסאות מהקירות. ישיבה או שינה צמוד אל הקיר פחות מומלצים כשקר בחוץ, גם כאשר הבית והחדרים השונים מחוממים.

מזגן מטופל הוא מזגן יעיל

מזגנים חדישים נמכרים כאשר לצרכן ישנה נגישות מלאה למידע לגבי היעילות האנרגטית. על פי התקנות, מוצרי חשמל שונים לרבות מזגנים נמכרים בצירוף מדד אנרגטי. ככל שהמזגן יעיל יותר מבחינה אנרגטית, כך הוא צורך פחות חשמל על מנת לפעול בתפוקה נתונה, נדרשת. על כן, בכל רכישה של מזגן יש  להתייחס לרמת היעילות האנרגטית. זאת ועוד, טיפול נכון במזגן ישפר את יעילותו ויביא אותה למקסימום.

כיצד יש לטפל במזגן? ראשית, חשוב מאוד לאפשר זרימת אוויר באופן חופשי. אין לחסום את הפתחים של המזגן ואין ליבש בעזרתו בגדים, סדינים וכדומה. בנוסף, יש לנקות לעיתים קרובות את הפילטרים. פילטרים מלאים אבק וחלקיקים שונים פוגעים ביעילות, פוגעים במזגן, ופוגעים באיכות האוויר בבית.

בנוסף, יש לוודא שאין דליפת גז וכן שהמדחס והמעבים פועלים כהלכה. במידת הצורך, החליפו שקעים שבורים או סדוקים וודאו שהבטריות בשלט תקינות. ולסיום, עזבתם את החדר או שאתם מתכננם לצאת מהבית? אל תשאירו את המזגן דולק. כבו את המזגן לטובת הבטיחות ולטובת החיסכון בחשמל.