שימוש יעיל במזגן בקיץמיזוג אוויר אפקטיבי בחודשי הקיץ הלוהטים אינו רק פונקציה של מכשיר איכותי וחזק. פרמטרים רבים כלולים ביעילות הקירור של המזגן ותצרוכת האנרגיה שלו. ההבדלים בין הדגמים והסוגים השונים מהווים גם כן מדד לקירור יעיל. מזגן שיותאם לצרכים האישיים של בעליו יהיה בעל יכולת מיזוג אוויר טובה יותר וצריכת חשמל נמוכה.

כמו כן, חדר שחלונותיו פתוחים לרווחה לא ישמור על קרירותו גם אם המזגן שמותקן בו הוא משוכלל ביותר. בחללים גדולים שהדלת נפתחת ונסגרת עשרות פעמים ביום, כמו במשרדים למשל, ראוי לייחס חשיבות לעובדה זו ולהפעיל את מערכת המיזוג בהתאם.

טיפים למיזוג יעיל

בתחילה יש להדגיש את החשיבות הרבה של תחזוקת המזגן. אם מדובר במזגן ביתי פשוט ניתן לבצע את התחזוקה השוטפת לבד. בסך הכל מדובר בניקוי יסודי של המסננים בהתאם להוראות היצרן. פעולה זו תבטיח את פעולתו התקינה של המכשיר ובנוסף תגדיל את יעילותו ואת יכולת הקירור שלו.

מסננים מלוכלכים יפגעו ביכולתו של המזגן לבצע את עבודתו כראוי. זה ידרוש מהמנוע והמדחס מאמץ גדול יותר ובכך תעלה גם צריכת החשמל שלו באופן חריג. את המסננים רצוי לנקות לפחות פעמיים בשנה. בתחילת הקיץ ובחורף. חשוב לזכור לנתק את הכבל מהחשמל בעת ניקוי המסננים.

הטמפרטורה המומלצת לקירור בעונת הקיץ צריכה להיות 25 מעלות צלזיוס. דרגת קור זו תעניק אווירה קרירה ונעימה ללא תחושת הקיפאון הנילווית לקירור בטמפרטורה נמוכה יותר.

כך גם צריכת האנרגיה של המזגן אינה גבוהה יחסית וניתן להשאירו דולק לאורך זמן רב מבלי להכביד על הכיס. יש לציין כי אפילו מעלה אחת גבוהה יותר מגדילה את תצרוכת החשמל בכחמישה אחוזים.

תנורי בישול ושאר מכשירי חשמל זוללי אנרגיה מחממים את החלל בו הם נמצאים. על מנת לקבל אפקט טוב יותר של מערכת המיזוג כדאי להשתמש בוונטה לסילוק האוויר החם שהם יוצרים.

לשמור את האוויר הקר

כשהמזגן פועל כל פתחי הבית צריכים להיות סגורים. דלת או חלון פתוחים יחדירו חום לתוך החדר ויקשו על עבודת המזגן. מומלץ מאוד להגיף את התריסים. בבית עם תריסים פתוחים, עומס החום גדול יותר, על אף שהזגוגיות סגורות. האפלת החדר על יד הגפת התריסים תעניק תחושת קרירות נעימה.

יש חשיבות רבה לפיזור האוויר הקר בחלל החדר. בקיץ עדיף שתריסי יציאת האוויר יהיו מכוונים כלפי מעלה. כך תגדל יעילות הקירור. אפשר להשתמש במאורר חיצוני שיוצב מול המזגן ויפזר את האוויר הקר בצורה אפקטיבית טובה יותר. גם מאוור המותקן בתקרה יכול לעשות את העבודה.

חשוב לבדוק ששום דבר אינו חוסם את פתחי יציאת האוויר של המזגן וכן את הפתח הפונה כלפי חוץ. חסימת הפתחים הללו תגרום למזגן להתאמץ יתר על המידה ולא להצליח לקרר כראוי. מאמץ כזה לאורך זמן רב עלול לגרום נזק ואף להרוס את המכשיר.

צריכת החשמל

קיימים מספר גורמים המשפיעים על צריכת האנרגיה של מערכת מיזוג האוויר. הגורם הראשון הוא החלל שיש לקרר. מכשיר חלש לא יהיה אפקטיבי בחלל גדול ומרווח.

גם רמת הבידוד של הקירות משפיעה רבות על עומס החום השורר בחדר. בית עם קירות מבודדים היטב יהיה קריר יותר. מזגן שיותקן במקום כזה לא יצטרך להתאמץ כל כך כדי לקרר ועקב כך גם לא יצרוך הרבה חשמל.

חדר מוצל יהיה קריר יותר ממקום שתריסיו אינם מוגפים. התריסים המוגפים מונעים כניסה של חום לתוך החדר וכתוצאה מכך נשמרת תחושת קרירות נעימה. במקום כזה עבודת הקירור של המזגן תהיה קלה יותר ובהתאם גם תצרוכת החשמל שלו תפחת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *