טיפים לבחירת מזגןטמפרטורות החום השוררות בישראל במהלך חודשי הקיץ הן כמעט בלתי נסבלות. שימוש במיזוג אוויר בימי החום אינו בבחינת מותרות, הוא נחוץ מכל הבחינות. אנשים מכל שכבות האוכלוסיה משקיעים כסף רב ברכישת מזגן איכותי שבעזרתו יוכלו לעבור את הקיץ בשלום.

בארצנו החמה מיזוג האוויר משמש בעיקר להפגת החום הלוהט, אולם בזה לא תם תפקידו. מזגן הינו אמצעי יעיל אף לחימום הבית בימי הקור. יש הטוענים כי הוא אמצעי החימום הזול והיעיל ביותר ביחס לאחרים.

עשרות סוגים של מזגנים קיימים בשוק. הם נחלקים לגדלים שונים ולמטרות אחרות, חלקם איכותיים והאחרים פחות טובים, נקודתיים או מפוצלים. כיצד נדע איזה מזגן לקנות?

איזה מזגן לקנות

כאשר באים לרכוש מזגן הדבר הראשון עליו יש לתת את הדעת הוא שהמזגן יתאים בדיוק לצרכים האישיים של הקונה. לדוגמא, מזגן קטן וחלש לא יעשה עבודת קירור טובה בבית עם חללים גדולים.

עדיף לשלם יותר על מזגן גדול וחזק שלא יתאמץ כל כך לקרר את החלל המרווח. מזגן קיר מקומי לא יועיל בדירה מרובת חדרים. במקרה כזה עדיף לרכוש מזגן מפוצל.

 נקודות נוספות למחשבה:

  1. גודל – גודלו צריך להיות מתאים למקום בו יותקן ולשימוש האמור להעשות עימו.
  2. רעש – מזגן רעשני שהפצת הקור שלו עומדת ביחס ישיר לרעש שהוא מקים הוא אחד הדברים המעצבנים ביותר. איכות החיים נפגעת ואין שום כדאיות בהשקעה כספית גדולה במוצר כזה.
  3. חסכון בחשמל – בחודשי הקיץ מיזוג האוויר עובד במשך מרבית שעות היום. במקומות חמים במיוחד אפילו במשך עשרים וארבע שעות. מזגן הצורך חשמל רב ייקר משמעותית את החשבון. כאשר המזגן חסכוני אפשר יהיה להשאירו פועל ולהנות ממנו שעות רבות ללא ייסורי מצפון.
  4. מחיר – אין צורך בלקיחת משכנתא נוספת בכדי לרכוש מזגן. יש בשוק מזגנים טובים במחירים שפויים שיעשו את העבודה. סקר מחירים יהיה צעד נבון.

התאמה אישית

בחירת המזגן צריכה להתאים למבנה בו יותקן ולצרכים המבוקשים. פרמטר חשוב נוסף הוא תפוקתו. היא נקבעת על פי כמות הקור או החום שהמזגן מספק בפרק זמן מדוד. מזגן חזק ייחשב זה שתפוקתו גדולה יותר על פי המדד הנ"ל.

בנקודה זו יש לציין כי המדחס הינו החלק החשוב ביותר במזגן. הוא בעצם זה שקובע את מידת הקור או החום שתשרור בחלל המבוקש. מזגן בעל מדחס גדול יקרר את החדר במהירות גדולה יותר. היתרונות של מדחס גדול הינם רבים, אולם, כאמור יש להתאים את המזגן לצרכים האישיים ולגודל החלל הנדרש לחימום או קירור.

מזגנים מדגמים מיושנים בדרך כלל צורכים הרבה חשמל ומרעישים כהוגן. החדשים, הבנויים בטכנולוגיה מתקדמת, ייתנו מענה טוב יותר בלי לפגוע בכיס ובאיכות החיים. (למרות שההשקעה הראשונית יקרה יותר). הם בדרך כלל יהיו גם בעלי נוחות תפעול משופרת ויכללו אלמנטים רבים יותר כמו טיימר, שליטה בכיוונים, מצב השהיה וכדומה.

סוגי מזגנים

להלן סוגים שונים של מזגנים הנפוצים בשוק:

  1. מזגן מפוצל – מחולק לשתי יחידות. בתוך ההגדרה הזאת נכללים גם המזגן המפוצל העילי והמזגן המפוצל הרצפתי וכן המזגן המפוצל הנייד.
  2. מזגן חלון – מותקן בפתח בקיר כאשר דופן אחת שלו נמצאת בחוץ. נחשב כרעשני.
  3. מזגן מיני מרכזי – בסוג זה תעלות מפזרות את האוויר הממוזג לאיזורים וחללים רחוקים.
  4. מזגן נייד – המדחס במזגן זה מונח על גלגלים ואילו היחידה החיצונית מותקנת בתוך פתח הניתן לסגירה.
  5. מזגן רב מאייד – יחידתו החיצונית בנויה כמכלול אחד ומחוברת למספר יחדיות פנימיות. לעיתים יהיה בעל יותר ממדחס אחד.

תגובה אחת

  1. אפשר לחבר מזגן ליחידת חשמל סולארי? שהקולט הסולארי יספק חשמל למזגן בעיקר בקיץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *