מזגן מיני מרכזיהדרך הנפוצה לקירור בית עם מספר חדרים או משרדים וכדומה היא באמצעות מזגן מיני מרכזי. רבים מעדיפים לבחור באופציה הזאת אם כי יש המתנגדים לה. כמו בכל דבר, גם כאן יש יתרונות וחסרונות.

בכל אופן, אם הוחלט להתקין בדירה מזגן כזה, עדיף שיעשה זאת איש מקצוע הבקיא במלאכתו. מתקין מזגנים מקצועי ידע כיצד לתכנן את ההתקנה כך שמיזוג האוויר יספק את התועלתיות הגדולה ביותר.

מאחר ומדובר במערכת מורכבת יותר ממזגן קיר רגיל, יש לתכנן את התקנתה מבעוד מועד. תהליך זה כולל החלטות כאלה ואחרות הנוגעות למיקום חלקי המזגן, התעלות העוברות בין החדרים ועוד. הדבר צריך להיעשות בהתאם לצורת המבנה והיבטים אחרים הייחודיים לו. חשוב גם לברר את העלות הכוללת, מאחר וייתכן מצב שיתווספו תשלומים נוספים בגין תוספות שלא הובאו בחשבון בהתחלה.

תכנון ההתקנה

מאחר והיחידה הפנימית של המזגן המיני מרכזי מבצעת שלושה תפקידים, חשוב למקם אותה נכון. היא אחראית על חימום בחורף, קירור בקיץ ועל פיזור האוויר. יש לה תפקיד נוסף, משני, להפטר מהלחות הנוצרת במערכת.

בעת תכנון ההתקנה יש להתייחס למספר היבטים ולהחליט בהתאם היכן למקמה. מאחר והיא תופסת מקום ייתכן ויהיה צורך לבצע שינויים מסוימים במבנה. היא צריכה להיות במרחק סביר מהיחידה החיצונית, כדי שניתן יהיה להעביר ביניהן צינורות ללא מורכבות גדולה מידי. קו אספקת החשמל אליה חייב להיות בנפרד מהלוח הראשי. קיימים מדדים נוספים, אולם עיקר התכנון מתבסס על אלה.

בנקודה זו יש לציין, שלעיתים, מתקין המזגן יעדיף מיקום זה או אחר בהתאם לנוחיותו. חשוב לבדוק האם הדבר יועיל לתכנון הכולל של התקנת המערכת או שהשיקול העיקרי שלו נובע מנוחות בעבודה ולא בהכרח מהתועלתיות.

מיקום הפתחים דרכם זורם האוויר חשוב גם כן. יש לדאוג לכך שתהיה קיימת אופציה לסגירתם וכן שהגישה אליהם תהיה נוחה. רצוי שבעת התכנון המוקדם תהיה התייחסות לעניין המראה של החדר לאחר מכן. כלומר שהתקנתם לא תפגע במראה הדירה.

יש לציין כי האוויר הממוזג עובר בין חלקי הבית השונים באמצעות תעלות. הדרך המומלצת ביותר לעשות זאת היא באמצעות 'שירשורים'. אלו הם שרוולים ארוכים בקוטר של שלושים סנטימטרים העשויים מחומר גמיש ואטום לדליפות.

חשוב לקחת זאת בחשבון בעת תכנון ההתקנה. באופן כללי רצוי לדרוש מהטכנאי, לפני תחילת העבודה, תכנית מפורטת המסבירה את כל מרכיבי המערכת, תפקידם ומיקומם במבנה.

מרכיבי המזגן

מזגן מיני מרכזי הוא בעל שלושה חלקים. מדחס – היחידה שבה מתבצעות פעולות הקירור או החימום. מעבה – מעביר את האוויר הקר או החם לשרוולים ודרכם לכל חלקי המבנה. שרוולים –  דרכם עובר האוויר הממוזג ומתפזר בחדרים השונים בבית.

הקשר בין היחידה הפנימית (מעבה) והחיצונית (מדחס) הוא באמצעות צינורות נחושת. השרוולים עשויים מחומר גמיש ואטום ואורכם נקבע על פי המרחק בין היחידה המרכזית בבית לכל חדר שאליו אמור האוויר הממוזג להגיע.

יתרונות וחסרונות

מזגן מיני מרכזי הוא פתרון יעיל ומתקדם למיזוג בית בעל חללים רבים. למרות יתרונותיו הגדולים גם חסרונות קיימים בו. הצורך בתכנון קפדני לפני תחילת תהליך ההתקנה מהווה חיסרון. כך גם מורכבותה הדורשת בעל מקצוע מיומן ומחיר גבוה.

על מנת למקם את המעבה והשרוולים נדרשת, לרוב, הנמכת התקרה. הדבר נעשה, אמנם, בצורה דקורטיבית נאה, אך עקב השינוי במבנה נחשב כחיסרון בולט. גם העלות הכרוכה בביצוע השינויים הללו, מייקרת את כל ההתקנה.

כמו כן, ייתכן שתידרש התערבות של חברת החשמל לביצוע שינויים מתחייבים בחיבורים. בהקשר לכך, חשוב לדעת שגם צריכת החשמל של המזגן המיני מרכזי גבוהה יחסית.

יתרונו העיקרי של המזגן המיני מרכזי נובע מהעובדה שהוא מספק טמפרטורה אחידה בכל חלקי הדירה. כך נוצרת תחושה נעימה במהלך השהייה בכל אזורי הבית. אין צורך להתרכז במקום אחד כדי ליהנות ממיזוג האוויר או לחילופין להדליק מזגן בכל חדר. אם אחד מבני הבית אינו מעוניין במיזוג חדרו, כל שעליו לעשות הוא לסגור את התריס של פתח מעבר האוויר.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

הצעת מחיר לטכנאי מזגנים: 3 גורמים עיקריים שמשפיעים על המחיר – צרכנות נבונה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *