מזגן היברידי - הדור החדש של המזגניםבעת האחרונה פורסם שמזגנים חדשניים עומדים להיכנס לשימוש לצד מזגנים הפועלים בטכנולוגיה הנוכחית והמקובלת. המזגנים החדשניים הללו מכונים בשם מזגנים היברידיים ואופן פעולתם שונה למדי מזה שמאפיין את המזגנים המקובלים כיום.

בשורות הבאות נסביר על הדור הבא של המזגנים שפועל בטכנולוגיה היברידית. בין היתר נבין כיצד פועלת הטכנולוגיה הזאת, נראה גם מהן היתרונות שלה אך נראה במקביל מהן החסרונות הצפויים. בנוסף, נראה מה הקשר בין המזגן ההיברידי לבין מזגן סולארי שצפוי להיות מושק בקרוב גם בישראל.

טכנולוגיה וותיקה בתעשייה

לפני שנסביר מהו בדיוק מזגן היברידי חשוב להבין שהרעיון מאחורי הפיתוח איננו חדש כלל וכלל. למעשה, שימוש בטכנולוגיה הזאת היה מקובל כבר לפני עשרות בשנים, עוד לפני שהמזגנים המוכרים לכולנו היום נכנסו לשימוש גורף.

הטכנולוגיה ההיברידית שימשה בעבר בעיקר במערכות קירור גדולות ובקירור תעשייתי ולא היו בנמצא מערכות לשימוש בקנה מידה קטן או לצורך קירור בתים. שמה המקובל של הטכנולוגיה הצפויה להיכנס אט אט לשימוש בעתיד הקרוב – מערכות של "ספיגת חום". בזכות חידושים בפיתוח ובשל חסרונות במערכות קירור המקובלות בימינו צופים שמערכות הקירור ההיברידיות, סופגות החום, יזכו למקום של כבוד לצד המזגים שכולנו מכירים.

מהו מיזוג היברידי?

בשלב זה של הדברים ולפני שנסקור את היתרונות ואת החסרונות של המזגן ההיברידי נסביר בקצרה כיצד עובדת הטכנולוגיה הזאת. במזגן אוויר רגיל נעשה שימוש במקור אנרגיה המבוסס על חשמל שרובו נצרך על ידי מדחס. המדחס לוקח חלק חשוב בתהליך הקירור של האוויר, כשתוך כדי התהליך נעשה גם שימוש בגזים מתאימים המתקררים תוך כדי תהליך הדחיסה.

במזגן היברידי יש תהליך שחלקו שונה מזה שמקובל במזגנים המקובלים. מנגנון הספיגה לא זקוק לגז מזגנים (שנחשב לגז הפוגע בסביבה) ומערכת הקירור מבוססת ברובה על מים שיש להם יכולת לספוג את החום. במקום מדחס שפועל באופן מכאני מתקיים תהליך כימי שמחליף את הדחיסה באמצעות שינוי ריכוזים של תמיסה כימית. בסופו של דבר מתקבלת יכולת קירור של האוויר עם פחות צורך בהשקעה של אנרגיה חשמלית.

יתרונות מול חסרונות

היתרונות של המזגן ההיברידי רבים למדי. ראשית, צריכת החשמל של מזגן מסוג זה זניחה ביחס לצריכת החשמל במזגן אוויר רגיל. במפעלי תעשיה ניתן לעשות שימוש באנרגית חום שנוצרת כתוצר לוואי של תהליכי הייצור ועבור צרכנים ביתיים ניתן בהחלט לעשות שימוש במערכות סולאריות משולבת לצורך הפעלת המערכת.

שנית, לא קיים צורך בגז מזגנים שנחשב לבעייתי מאוד מבחינה אקולוגית. גז המזגנים פוגע באטמוספירה ובשכבת האוזן והבעיה הולכת ומחמירה כאשר מזגנים ישנים יוצאים משימוש.

בנוסף לאמור לעיל, ניתן לעשות שימוש במערכת אחת משולבת גם להפעלת מזגן היברידי וגם לקבלת מים חמים. בנוסף, יש לציין שמערכת ספיגת חום נחשבת למערכת אמינה ביותר, עם עלויות תחזוקה סבירות והוצאות חשמל נמוכות מאוד. אגב, אלה הם מזגנים שקטים מאוד וגם לכך יש חשיבות מסוימת.

בצד החסרונות יש לציין את העובדה שמזגנים היברידיים צורכים כמות רבה יחסית של מים בתהליך הקירור. בנוסף, הנצילות של המערכת נמוכה יחסית למזגנים רגילים הפועלים באמצעות מדחס. לרוב יהיו אלה מערכות גדולות יותר לעומת מיזוג קונבנציונאלי.

לסיום, חשוב לציין שלאחרונה פורסם שמזגנים סולאריים חדשניים עומדים להיות משווקים גם בישראל. טכנולוגית המיזוג הזאת תהיה שונה מטכנולוגיית ספיגת החום ובה יותקנו פאנלים סולאריים על גבי יחידת המזגן החיצונית.

בנוסף לכך, תחובר למזגן גם סוללה פנימית לשמירת אנרגיה עודפת וככל הנראה תהיה אפשרות להפעלה משולבת באמצעות חשמל במקרה הצורך. מיזוג היברידי במובן המקובל יגיע ככל הנראה רק בשלב מאוחר יותר.