בחירת מזגן לחדר השינהכל ישראלי מכיר את התרחיש הזה. הרגע בו הוא מנסה לישון באחד מימי הקיץ החמים, אך החום המעיק, והזיעה, מקשים עליו מאד.

קשה מאד לעבור את הקיץ הישראלי ללא מזגן, כשגם בחורף השימוש שלו לא בטל בשישים כלל וכלל. כאשר בוחרים מזגן לחדר השינה, עם זאת, חשוב להשקיע מאמצים לא מבוטלים על מנת לבצע את הבחירה המתאימה, היעילה והחסכונית ביותר שיש. אז איך מחליטים?

האבחנה הראשונה: סוג המזגן

עוד לפני שמתחילים לברר על דגם ספציפי או יצרנית של מזגן, חשוב להחליט על הקטגוריה אליה ישתייך המזגן.

הבחירה המקובלת בחדרי שינה, אשר מאופיינים לרוב בחלל קטן יחסית, היא במזגנים עיליים, הנחשבים לקומפקטיים, לחסכוניים ולגמישים במקום ההתקנה. מזגנים אלה נוטים להיות שקטים במיוחד, מה שמקל, כמובן, על השינה עצמה.

גם כאן, יש לא מעט טכנולוגיות ואפשרויות, כאשר בחירה נפוצה היא במזגן עילי מסוג רב מאייד, לעיתים כזה הפועל בטכנולוגיה ייחודית (אינוורטר או VRF, למשל). מן העבר השני, ניתן בהחלט לבחור בהתקנה של מספר מזגנים באופן עצמאי, שאין ביניהם קשר.

מזגן מיני מרכזי כולל בתוכו אף הוא מספר יתרונות, ומאפשר לדאוג למיזוג האוויר בכל חדר באמצעות מנגנון אחד. הסכנה העיקרית כאן היא שהמזגנים, בייחוד מהסוגים הפשוטים יותר, לא יאפשרו שליטה על הטמפרטורה או התפעול בכל חדר, מה שיביא לבזבוז אנרגיה בכמות גבוהה – המזגן ייפעל גם כשהחדר אינו מאוכלס. מחלוקות בין בני הבית ביחס לטמפרטורה הרצויה היא תרחיש שאינו בדיוני כלל וכלל.

מזגן רצפתי היה נפוץ בעבר בחדרי שינה, אך מעמדו נפגע, ודומה כי הוא פינה את מקומות לטובת המזגן העילי. זהו מזגן הנחשב לרועש יותר, ואשר מאופיין בתפוקה גבוהה יחסית, ההופכת אותו לאידיאלי יותר בחללים גדולים, דוגמת אלה של מוסדות ציבוריים.

במיזוג חדרי שינה, הגודל כן קובע

עם או בלי קשר לסוג המזגן בו בוחרים, לא ניתן לקבל את ההחלטה מבלי להכניס לתוך המשוואה את גודלו של חדר השינה המיועד. הנחת היסוד היא שככל שהחלל קטן יותר, כך ניתן להתפשר ולבחור במזגן בעל הספק (כוח סוס) נמוך באופן יחסי – מה שיהיה חסכוני יותר, הן מבחינת אנרגיה והן מבחינת הוצאות התפעול.

בחדר שינה סטנדרטי בישראל ניתן בהחלט להסתפק במזגן בהספק של כ-1 כוח סוס, וזאת, כמובן, להבדיל ממזגנים בחללים גדולים יותר, בהם התפוקה הרצויה עשויה להיות פי ארבעה, חמישה או שישה מכך.

גודל החלל משפיע גם, ויש שיאמרו בעיקר, על תפוקת המזגן הרצויה. למעשה, זהו הפרמטר המרכזי בפעילות שלו, ומה שיקבע, ברמה המעשית, את העוצמה בה הוא מחמם או מקרר.

הסכנה כאן היא לבחור בתפוקה נמוכה מדי למימדי החלל, מה שיאלץ להפעיל את המזגן פרק זמן ארוך, ולבחור בטמפרטורות קיצוניות במיוחד. לעומת זאת, תפוקה הגבוהה מזו הנדרשת תביא לבזבוז כספים של ממש, ואף מגדילה את הסיכויים לבלאי מוגבר של המערכת.

מומלץ להיוועץ באנשי חברת המזגנים להתאמת הדגם הספציפי, או להיעזר בטבלאות הזמינות באינטרנט, ואשר מפרטות את הנתונים הטכניים הנדרשים מהמזגן בהתאם למאפייני החלל.

יחד עם זאת, יש לזכור שבחירת התפוקה, ומאפיינים חשובים אחרים במזגן, צריכים להתחשב גם בסוגיות מורכבות יותר, דוגמת מספר הקירות החיצוניים או החלונות, מיקום הדירה ביחס לבניין, המיקום הגיאוגרפי שלה הוא אפילו הימצאות מכשירי חשמל אחרים שעשויים לפלוט חום במהלך פעילותם.

דגש חשוב אחר נוגע לרעש אשר מנפיק המזגן, כשהשאיפה כאן, כיאה לחדר שינה, היא לרעש מינימלי. מימדי הרעש נקבעים על פי שורה ארוכה של משתנים, בראשם תפוקת המזגן, כשמזגן מוגדר כ"שקט" באם עוצמת הרעש שלו אינה עולה על 35 דציבלים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *