שימוש יעיל במזגן בחורףכיום כבר ידוע כי מבין כל אמצעי החימום הקיימים בשוק המזגן הוא היעיל ביותר. אפקט החימום שהוא יוצר ביחס לתצרוכת החשמל שלו מעידים כי מדובר במכשיר הסקה מוצלח.

מקדם יעילות של מזגן נקבע על פי היחס בין תפוקתו להספקו. כלומר, ככל שמקדם היעילות של המזגן יהיה גדול יותר כך תהיה גבוהה יותר גם תפוקתו וצריכת האנרגיה שלו תקטן.

כשבוחרים לרכוש מזגן בחורף ולא בקיץ, יש לקחת בחשבון מספר שיקולים: הראשון הוא שיקול עלות המזגן. לאחר מכן יש לבחור דגם שמתאים לבית. מזגן בעל מקדם יעילות גבוה, למשל, עלול להוביל לצריכת חשמל מיותרת ותפוקה נמוכה יחסית. לכן, חשוב להשתמש במזגן בצורה יעילה. מיזוג אוויר לא יעיל משמעו לשלם יותר ולקבל פחות.

טמפרטורה נכונה

דרגת החום הטובה ביותר לחימום הבית באמצעות מזגן היא בין 22 ל-24 מעלות צלזיוס, בהתאם לדרגת הקור השורר בחוץ. חום גבוה יותר ייצור תחושה של מחנק בחדר. בנוסף, כל מעלה נוספת בסקאלה מגדילה את תצרוכת החשמל בחמישה אחוזים בערך.

כאשר החדר קר יש נטייה לחממו במהירות בטמפרטורה גבוהה. לא לשכוח לאחר מכן להוריד את דרגת החום במקצת. חשוב לדעת שחימום יתר אינו בריא.

ווסת החום של מזגן המכוון לטמפרטורה הנכונה הוא רק שלב אחד. יש לבצע מספר פעולות נוספות על מנת לשמור את החום בחלל החדר. זה לא יועיל הרבה כשהאוויר החם היוצא מהמזגן "יברח" החוצה דרך הפתחים החיצוניים של הבית. לכן, יש לדאוג שהבית יהיה אטום ואם יש צורך רצוי לבודד אותו באמצעות בידוד תרמי.

רצוי לדאוג שכל חלונות הבית יהיו מוגפים למעט פתח קטן לאיוורור. יש הממליצים להתקין 'ונטה' ולא לפתוח חלון לאיוורור ובכך להגדיל את איכות החימום המתקבל ולהקטין את צריכת האנרגיה. מזגן טוב ככל שיהיה לא יוכל לשמור על הטמפרטורה הרצויה אם הבית לא יהיה אטום.

במזגן עילי, כפי שמותקן ברוב הבתים, יש לכוון את התריסים כלפי מטה בחורף (בקיץ זה הפוך). לאוויר חם יש תכונה של התרוממות כלפי מעלה. בצורה כזאת האוויר החם יפלט מטה ויעלה אט אט למעלה וכך יחמם את כל החדר במהירות.

חשוב לבדוק את פתחי יציאת האוויר ולוודא שאינם חסומים, אף לא חלקית.

מזגנים מחממים את החדר באמצעות אוויר חם ויבש. תופעת הלוואי שלהם היא אוויר יבש השורה בחלל החדר וגורם לעיתים לכאבי ראש ותחושת יובש ומחנק. רצוי להניח קערה או שתיים בפינות החדר מלאות מים ולימון. המים יעניקו לאוויר לחות מסויימת והלימון יעשה ריח טוב.

כיצד יודעים שהמזגן טוב?

מזגן הצורך חשמל באופן חריג מעיד כי משהו אינו תקין בו. אם מדובר במכשיר מיושן אין ברירה אלא להחליפו, אך אם המזגן חדש ולרצות זאת תצרוכת האנרגיה שלו גבוהה, רוב הסיכויים הם שהוא אינו תקין ועקב כך גם אינו יעיל.

כדי לבדוק את צריכת האנרגיה של המזגן יש לקרוא את הנתונים בשעון החשמל. רצוי לבצע שתי מדידות ללא הפעלת המזגן, אלא רק למדוד את צריכת שאר מכשירי החשמל בבית. מדידה שלישית תתבצע לאחר הפעלת מיזוג האוויר.

מזגן קטן אמור לצרוך 1-2 קילווואט לשעה והגדולים יותר צורכים בין 3-5 קילוואט לשעה. אם המזגן צורך יותר הדבר מעיד על כך שיש בעיה.

תחזוקה שוטפת של המזגן תשמור על איכותו ואורך חייו. מכשיר מתוחזק כראוי יצרוך פחות חשמל ויתפקד בצורה טובה ויעילה יותר. יש לנקות ביסודיות את המסננים. במהלך הזמן הם צוברים ליכלוך ואבק ופוגעים בפעילות האפקטיבית של המכשיר. רצוי לנקותם על ידי שטיפתם במים זורמים, ייבושם והתקנתם מחדש.

ראו גם:
מזגן לחימום חדר ילדים

איך לבחור מזגן לחורף

מהו אמצעי החימום היעיל והמשתלם לחורף?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *