מזגן חלוןמכשיר חשמלי נפוץ במיוחד בארץ הינו המזגן. במשך השנים ניתן היה לראות בתחום זה התפתחויות רבות ודגמים חדשים פותחו ונכנסו לשימוש, חלקם ממש לאחרונה.

למרות קיומם של דגמים חדשים ומשוכללים, נותרו עדיין בשימוש גם כמה מהדגמים הוותיקים יותר שניתן לכנותם בשם הכללי – "מזגני חלון". בשורות הבאות נראה כיצד מזגן החלון פועל, למי הוא מתאים, ומתי עדיף דווקא לבחור בדגמים הפועלים בטכנולוגיות שונות.

מהו מזגן חלון?

מזגן חלון נחשב למערכת מיזוג קטנה יחסית, שנועדה לקירור חלל קטן, לרוב חדר יחיד. שמו של המזגן ניתן לו בשל העובדה שלצורך התקנתו יש לפתוח בקיר פתח דמוי חלון ועליו יושב מתקן הקירור עצמו.

שלא כמו במקרה של מזגנים מפוצלים, אין צורך לבצע חיבור בין חלקים שונים כגון מדחס ומאייד ואין צורך בהנחת תשתית מורכבת כמו שמקובל במזגנים מפוצלים מיני מרכזיים או מרכזיים. מערכת מיזוג זאת נחשבת פחות נפוצה כיום בישראל אולם במדינות רבות אחרות עדיין קיים ביקוש רב לדגמים אלה.

איך זה עובד?

אופן הפעולה של מזגן חלון מבוסס על שילוב בין מדחס חזק (שאותו מפעיל למעשה המנוע המרעיש של המזגן), מעבה, שנועד להפוך את הגז הדחוס לנוזל וכן מאייד. תהליך זה של עיבוי ולאחר מכן איוד סופח אליו את חום שמוזרם מחוץ לחדר כך שטמפרטורת האוויר החדר הולכת ומתקררת עד לרמה הרצויה. יש לציין, שפעילות של תרמוסטט מסייעת לייצר את רמת הטמפרטורה הנדרשת ולמניעת חוסר קירור מצד אחד ומניעת בזבוז של חשמל מצד שני.

ייחודו של מזגן החלון טמון בכך שאת פעולת הקירור עצמה וכן את פעולת סילוק החום מבצעת יחידה אחת בלבד. זאת, שלא כמו במזגנים מפוצלים שבנויים משתי יחידות לפחות.

מצוין לחיסכון במקום

מזגני החלון מומלצים מאוד לכל מי שנחוץ לו חיסכון במקום. מכיוון שמדובר במזגן קטן מידות יחסית הרי שהוא יוצא מן הכלל לצורך קירור או חימום של חללים קטנים. הוא לא תופס מקום רב, אך הוא גם לא יוכל לספק תוצאות טובות כאשר נחוצה עבודת קירור או חימום לסביבה רחבת ידיים.

במרבית המקרים מזגן חלון לא יגלה יעילות מספקת לצורך קירור של חדר המגורים המרכזי, למשל. יחד עם זאת, כאשר קיים חדר נפרד שרוצים פתרון קירור מיטבי עבורו בלבד – מזגן חלון בהחלט יוכל לעשות עבודה טובה.

לא לסובלים מרעש

חיסרון מרכזי של מזגן החלון, מעבר לעוצמתו הנמוכה יחסית, טמון בכך שהוא מזגן מרעיש למדי. בשל העובדה שיחידה אחת כוללת בתוכה גם את המדחס, גם את המאוורר וגם את המאייד, הרי שהחלק שיוצר את הרעש החזק נמצא כמעט בתוך החדר עצמו (מובנה בתוך הקיר).

למעשה, יוצר המזגן הקטן רעש הרבה יותר גדול גם לעומת מזגנים מפוצלים שהם גדולים ממנו כפליים ויותר. במילים אחרות, מזגן מסוג זה לא יתאים להתקנה בביתם של אנשים שרעש מפריע להם. עם זאת, בבתים שנמצאים באזורים מרעישים ועירוניים, השפעת הרעש של מזגן חלון תהיה הרבה פחות מורגשת.

יותר זול, פחות נפוץ

מזגן החלון יהיה בדרך כלל המזגן הזול ביותר לרכישה, לעומת מערכות מיזוג חדשניות כגון מיזוג מפוצל או מערכת מיני מרכזית. עם זאת, יש לקחת בחשבון שתי עובדות נוספות. ראשית, מזגן חלון הרבה פחות זמין כיום בישראל למרות שיש המעריכים שבעתיד הוא יהפוך לזמין יותר לאור ביקוש צרכני. שנית, מזגנים גדולים יותר עשויים להיות אולי יקרים יותר לרכישה ולהתקנה אולם הם יהיו חסכוניים יותר לטווח הארוך.