מזגן חסכוני בחשמל - משתלם לכם כלכלית!מכיוון שישראל הינה ארץ חמה, הרי שבמהלך השנים השימוש במזגנים הלך ונעשה נפוץ יותר ויותר. שלא כמו במרבית מדינות אירופה, קשה למצוא בארץ מבנים, בתים או דירות שלא נעשה בהם שימוש במזגן לפחות מפעם לפעם.

למרות שמזגן הינו אמצעי קירור יקר יחסית, הרי שהוא גם אמצעי יעיל, הרבה יותר מאשר פתרונות כמו מצנן ביתי או מאוורר. יותר מכך, באמצעות בחירה נבונה, ניתן לחסוך הרבה מאוד כסף כאשר לוקחים בחשבון שיש הבדלים משמעותיים בין סוגים שונים של מזגנים. לרוב, בטווח הארוך יהיה מזגן חסכוני בחשמל זול יותר לעומת מזגן שאיננו חסכוני, גם אם מחירו זול יותר.

מזגן וגודל החדר

כיום, רבים כבר מודעים לכך שיש הבדלים ניכרים בין מזגנים שונים ברמת היעילות האנרגטית שלהם. לפני שנסביר יותר על כך, חשוב להבין שיש דברים נוספים שיש לבדוק כדי ליצור סביבה ממוזגת, בעלות נמוכה.

הדבר הראשון שיש להתייחס אליו ברכישה של מזגן הוא גודל החדר או הסביבה שאותה רוצים למזג. גם מזגן יעיל אך גדול מדי ובעל הספק גדול, יהיה בזבזני ללא צורך, כאשר מדובר בסביבה מצומצמת. לכן, לחדרים קטנים, לבתים קטנים, לבתי עסק קטנים, מוטב להתמקד במזגן בעל הספק נמוך יחסית. נציין שגם הכלל ההפוך נכון – עבור חללים גדולים, אין טעם להעדיף מזגן יעיל שיהיה בעל הספק נמוך. כאן, מזגן חסכוני בחשמל יהיה גם יעיל וגם בעל הספק גבוה יחסית.

מאפייני האזור המוזג

מלבד המשמעות של גודל החדר והקשר למזגן חסכוני, יש משמעות גם למאפייני הסביבה הממוזגת. כאשר בוחרים מזגן חסכוני לדירה בקומה העליונה, יהיה צורך במזגן חזק יותר. בקומת ביניים, לעומת זאת, דירה באותו גודל תוכל להסתפק במזגן בהספק נמוך יותר. כך, גם המזגן יהיה זול יותר וגם עלות השימוש תהיה מופחתת.

בהקשר זה נציין שיש גם משמעות לכיוון הדירה, לרמת האיטום, לסוג החלונות (רגילים לעומת מבודדים). דירה מבודדת יותר, כזאת שאיננה סובלת מקרינת שמש ישירה בשעות החמות, תוכל להסתפק במזגן בהספק נמוך יותר ולכן – גם זול יותר וגם חסכוני יותר בחשמל.

הספק ויעילות

עד כה, הסברנו שניתן לחסוך באמצעות בחירה המזגן בהספק מתאים. ההספק המתאים יביא לצריכת חשמל טובה יותר וזולה יותר, אך יש להדגיש גם את משמעות המונח "יעילות אנרגטית". לכל מזגן, בכל הספק, יש רמה משלו של יעילות אנרגטית. רמה זו נמדדת באותיות לועזיות, כאשר האות A מסמנת את הרמה היעילה ביותר.

מזגן יעיל מבחינה אנרגטית הוא כזה שמנצל בצורה טובה יותר את אנרגיית החשמל. במקרה זה, פחות אנרגיה הולכת לאיבוד ומתבזבזת וכך – מקבלים אזור מקורר בלי בזבוז מיותר של חשמל ובמחיר זול יותר.

חיסכון ושמו אינוורנטר

לצד העובדה שחשוב ומומלץ להשוות בין מזגנים שונים הן מבחינת ההספק והן בחינת היעילות האנרגטית בכדי לחסוך בחשמל, כדאי לזכור דבר נוסף. ישנן טכנולוגיות שונות של קירור, שחלקן יעילות וחסכוניות יותר מאחרות.

מזגן בטכנולוגיית אינוורטר, למשל, יהיה אמנם יקר יותר ממזגן רגיל, אולם אופן הפעולה שלו מאפשר חיסכון רב בחשמל וגם שמירה על תקינות המזגן לאורך זמן. טכנולוגיית מיזוג זאת מאפשרת שליטה טובה יותר בטמפרטורה בחלל אחד או יותר והיא גם מונעת תופעה של כיבוי והדלקה מיותרים.

כאשר בוחרים מזגן לבית או לעסק, חשוב אם כן לבחור בצורה נכונה לא רק את הדגם או המותג אלא גם לשים לב למאפיינים כגון הספק ויעילות. הסימון של המזגנים (בדומה למכשירי חשמל אחרים) מקל על ההשוואה בין דגמים ויצרנים שונים וגם מי שאיננו בעל הבנה טכנית גבוהה יוכל לבחור נכון ובהצלחה במזגן מתאים לצרכים, יעיל וחסכוני.