מזגנים ירוקים וידידותיים לסביבהאחד האמצעים המודרניים היעילים ביותר לשליטה על הטמפרטורה בחללי פנים הינו המזגן. במהלך השנים פותחו סוגים שונים של מזגנים ומיטב היצרנים מספקים מגוון דגמים לבית וכן גם דגמים תעשייתיים.

כאשר רוכשים מזגן ואין זה משנה אם מדובר במזגן חלון, דגם מפוצל, מזגן נייד או כל סוג אחר שקיים כדאי לשים לב שישנם דגמים שנחשבים לירוקים במיוחד וידידותיים לסביבה. לרוב, המזגנים הללו יהיו גם חסכוניים יחסית לאחרים מבחינת צריכת החשמל כך שמדובר למעשה בשילוב מנצח שטוב לצרכן וטוב גם לסביבה.

בשורות הבאות נראה כיצד ניתן למצוא בקלות רבה יותר את המזגנים הירוקים מתוך כלל המזגנים שנמצאים וזמינים כיום בחנויות החשמל המובחרות. בנוסף, נסביר גם על חידושים מעניינים בהקשר של מזגנים ירוקים, נסביר מהי הטכנולוגיה שנקראת אינוורטר ועוד.

רמה אנרגטית יעילה

בשנים האחרונות קידמו המשרד להגנת הסביבה והמחוקק הישראלי כמה יוזמות חשובות בתחום השמירה על איכות הסביבה בהקשר של שימוש במוצרי חשמל ביתיים. מוצרים ביתיים כגון מזגן האוויר או המקרר אינם אחידים מבחינת היעילות שלהם. בעוד שחלק מהדגמים נחשבים ליעילים יותר ופחות בזבזניים בחשמל יש דגמים אחרים שיעילותם פחותה בהרבה.

משווקי המזגנים לסוגיהם השונים מחויבים כיום לשווק כל מזגן ביחד עם מדבקת מידע אודות הנצילות והיעילות האנרגטית. על גבי המדבקה ניתן לראות רמת דירוג המסומנת באותיות A עד G. האות A מייצגת מזגן יעיל במיוחד כלומר כזה שמצליח לעשות שימוש טוב יותר בחשמל בכדי לקרר או לחמם את חלל הפנים. האותיות הבאות, לפי הסדר, מתארות פעולה פחות ופחות יעילה כך שהאות G משמעה מזגן שאיננו יעיל ביותר ויש לו נטייה להפסד אנרגיה משמעותי תוך כדי תהליך העבודה.

מזגן סולארי

מלבד האפשרות להשוות בין מזגנים סטנדרטיים השונים אלה מאלה ברמת היעילות האנרגטית הרי שיש כמה חידושים מעניינים שלוקחים את רעיון המזגן הירוק צעד אחד קדימה. חידוש מרכזי שראוי לאזכור הוא המזגן הסולארי.

הרעיון שמאחורי המזגן הסולארי דומה למדי לרעיון שמאחורי דוד השמש המוכר והידוע. בדומה לרעיון של חימום המים על ידי אנרגית השמש הירוקה כך ניתן לבצע המרה של אנרגיית השמש להפקת חשמל הדרוש להפעלת המזגן.

לרוב, מזגנים כאלה יהיו משולבים בתא חיצוני לקליטת קרני השמש ועם אפשרות מקבילה לשימוש בחשמל (לימים מעוננים, למשל). מכיוון שהפעלת המזגן נדרשת בארץ במיוחד בקיץ מדובר בהמצאה חשובה ביותר וזהו מזגן ירוק וחסכוני במלוא מובן המילה.

טכנולוגיית אינוורטר

טכנולוגיה קצת פחות חדשה, אך טובה גם היא בהקשר של מזגנים ירוקים וידידותיים לסביבה ניתן למצוא בדגמי האינוורטר. טכנולוגיה זאת כבר קיימת אצל מיטב היצרנים הקונבנציונאליים (שלא כמו הדגמים הסולאריים).

באופן כללי, דגם זה של מזגנים מבוסס על טכנולוגיה שמאפשרת סביבה בעלת טמפרטורה אחידה. עד כמה שהדבר נשמע פשוט הרי שיש לכך משמעות לא רק מבחינת הרגשה נעימה אלא גם מבחינת החיסכון באנרגיה.

בעלי מקצוע מתחום המזגנים מספרים שמזגנים מדגמי האינוורטר הינם חסכוניים יותר בסביבות כשליש לעומת מזגנים אחרים. כאשר צורכים פחות חשמל יוצרים פחות עומס על חברת החשמל שעושה שימוש במקורות אנרגיה מזהמים כגון פחם או נפט (או אפילו גז שגם הוא אינו חף מזיהום אוויר).

שימוש נכון חוסך המון

לא נרצה לסיים סקירה זו בלי לציין ששימוש נכון במזגן בבית או בעסק יכול לתרום הרבה לטובת סביבה ירוקה יותר. שמירה על חלל פנים סגור ומבודד למשל והתקנת מסכי אוויר בבתי עסק מקלים על המזגן ועוזרים לו לפעול באופן חסכוני ויעיל יותר.