מזגן ביתיכל ישראלי יודע כי אין זה דבר פשוט כלל וכלל לשרוד את הקיץ הישראלי, בו הטמפרטורות, עושה רושם, רק עולות משנה לשנה. וכך, רכישת מזגן נראית כמו דבר מובן מאליו.

אלא שכאשר באים לבצע את הרכישה בפועל, שמים לב שנכנסים לשדה משחק שהוא הכול חוץ מפשוט. זאת עקב העובדה שניתן לבחור בין מגוון אינסופי של דגמים, כל אחד מהם בעל מאפיינים שונים בתכלית.

אז איך בדיוק מבצעים את הרכישה האידיאלית? לפניכם הסוגיות המרכזיות שצריכות להיכנס לתמונה, וטיפים בדרך להשלמת המשימה על הצד הטוב ביותר.

סוג המזגן

ההחלטה הראשונית שיש לקחת ביחס למזגן ביתי נוגעת לסוג הספציפי שלו. האבחנה היא בין שלושה סוגים עיקריים, כל אחד עם יתרונות משלו.

הסוג הראשון הוא מזגן עילי, הנחשב לפופולארי ביותר כיום. מזגן שכזה נחשב לשקט וליעיל במיוחד (בייחוד בחללים קטנים באופן יחסי), הוא חסכוני מאד במקום ופשוט להתקנה. ניתן למצוא גם מזגן עילי מסוג רב מאייד, באמצעותו ניתן לקרר או לחמם מספר חדרים במקביל. הבוחרים במזגן עילי יכולים בהחלט להחליט על השמת מזגן בכל חדר וחדר בבית.

מזגן מיני מרכזי הוא כזה שתכליתו מיזוג של מספר חדרים, או לחילופין חלל אחד גדול. הוא נחשב לשקט, אך ברור שכולל בתוכו אי אילו קשיים הנוגעים להתאמתו לצרכי הבית: רק כאשר בטוחים כי כל אחד מבני הבית יוכל ליישר קו עם טמפרטורת הקירור או החימום של המזגן, יש לבחור באופציה זו. עם זאת, בדגמים המתקדמים של מזגן זה כן ניתן לשלוט על הטמפרטורה בכל חדר. על כל פנים, התקנת מזגן מיני מרכזי נחשבת למורכבת באופן יחסי.

הסוג השלישי, מזגן רצפתי, הוא הבחירה המסורתית ביותר. כיום, כמעט ולא ניתן למצוא אותו במגזר הפרטי, והנוכחות שלו, המצומצמת יחסית, היא בעיקרה במגזר העסקי.

תפוקת המזגן

כל מזגן, בלי קשר לסוגו, מגיע בוודאי עם רשימה ארוכה של תכונות ומאפיינים. כל מי שבקיא בתחום, ולו במידה מינימלית, יציין כי המשתנה החשוב ביותר בתוך המשוואה הוא תפוקת המזגן. משתנה זה, הנמדד ב-BTU לשעה, מגדיר בפועל את כמות הקור או החום שמתווספת לחלל בשעת עבודה אחת של המזגן.

את התפוקה נדרש לקבוע על פי משתנים שונים, בראשם גודל החלל שנדרש לקרר – ככל שמדובר בחלל גדול יותר, כך התפוקה צריכה להיות גבוהה יותר. כמו דברים רבים אחרים, מילת המפתח כאן היא איזון: התפוקה צריכה להיות גדולה מספיק כדי לספק את הצרכים של בני הבית, אך לא גבוהה מדי, מה שיגרום לבזבוז מיותר של כספים.

גם מיקומו הגיאוגרפי של הבניין, מיקום הדירה ביחס אליו, סוג הבלוגים, מספר החלונות, כיוונם וגודלם או מספר הנפשות בבית משפיעים, במידה מסוימת, על הבחירה.

ואיך אפשר בלי האינוורטר?

כשמדברים על מזגנים בשימוש ביתי, חייבים להזכיר את טכנולוגיית האינוורטר, שהפכה לפופולארית יותר ויותר במרוצת השנים. טכנולוגיה זו מאפשרת למדחס המזגן לשנות את פעילותו בהתאם לצרכים, ולהגדיר את התפוקה הדרושה בחדר ברגע נתון. זאת להבדיל מהמדחסים ה"רגילים", העובדים במהירות קבועה, ואשר מפסיקים או מתחילים את פעילותם מחדש בכל אימת שנדרש שינוי מהותי בתפוקה.

רכישת מזגן בטכנולוגיית אינוורטור מצריכה, מטבע הדברים, השקעה ראשונית הגדולה במידה לא מבוטלת ביחס מהמזגנים המבוססים על מנגנון הפעילות המסורתי. אבל, וזה אבל גדול מאד, החיסכון בחשמל המושג כאן, מדי חודש בחודשו, עשוי להגיע למאות שקלים, אולי אפילו יותר מכך, בחודש עמוס במיוחד. המשמעות של כך היא שבכוחו של המזגן להחזיק את ההשקעה תוך פרק זמן שאינו ארוך במיוחד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *