מזגן דו מאיידבשנים האחרונות ניתן לראות פריחה בענף המזגנים, שבאה לידי ביטוי בין השאר בחידושים שונים, בדגמים שונים ובפתרונות מיזוג שלא היו נפוצים בעבר. בין סוגי המזגנים שזוכים להצלחה של ממש ניתן למצוא את הדגם שמכונה "מזגן דו מאייד".

בשורות הבאות נסביר באופן תמציתי אך ברור על כל הדברים שחשוב לדעת כאשר מתעניין ברכישת מזגן ובפרט כאשר מתעניינים בדגם האמור, שנקרא דו מאייד. בין היתר נבין מהו בכלל מאייד של מזגן, מהו היתרון (או למעשה היתרונות) שניתן למצוא במאייד כפול, אך לא נסתיר גם את העובדה שכמו בכל דבר גם כאן ניתן למצוא חסרונות מסוימים.

מאייד ודו מאייד

לפני שניתן להבין מהו מזגן דו מאייד ומהם יתרונותיו יש להבין תחילה מהו בכלל מאייד של מזגן. כל מזגן כולל כמה וכמה מרכיבים שכולם חיוניים לתפעול שוטף ולהפקת חום או קור. רבים מבלבלים בין החלקים השונים ותכליתם ולכן נסביר שהחלקים העיקריים הם המעבה, המאייד והמדחס. המדחס נועד לדחוס את הגז שאחראי לקירור (זהו למעשה המנוע של המזגן). המעבה אחראי על הפיכת גז לנוזל והמאייד אחראי להפיכת הנוזל לגז, תהליך שהוא היוצר את הקור הנפלט מהמזגן.

אחרי שמבינים בכלליות מהם חלקי המזגן ומהי המשמעות של המאייד קצרה הדרך להבנה של מהות המזגן הדו מאייד. מזגן מסוג זה כולל למעשה שתי מערכות נפרדות שמייצרות קור. שני המערכות הלו ניתנות להפעלה בו זמנית אך זה לא הכרחי. אותו המדחס (המנוע שאותו ניתן לראות מחוץ לדירה, החלק המרעיש של המזגן) למעשה שולט על שתי יחידות שמזרימות אוויר קר לחלקים שונים של מבנה או לחדרים שונים באותו הבית.

תחליף למיזוג מרכזי

מזגן דו מאייד (יש גם דגמים עם יותר מאיידים – מזגן רב מאייד), הוא למעשה תחליף למיזוג מרכזי או מיני מרכזי. ישנם לא מעט מקרים שבהם יש קושי להתקין מערכת מיני מרכזית מבחינה הנדסית ויש גם מקרים שבהם הדבר פחות רצוי בשל קושי בתחזוקה שוטפת או מסיבות אחרות. האפשרות להתקין מיזוג המבוסס על רב מאייד חשובה, אם כן, לכל מי שרוצה מערכת אחת פשוטה ויעילה שיכולה להביא לקירור של אזורים נפרדים בצורה טובה ויעילה.

אסתטיקה וחיסכון

יתרונות חשובים של מזגן דו מאייד כוללים את הפן האסתטי ואת הפן של היעילות והחיסכון.

מהו החיסרון?

אחרי שראינו מהם היתרונות של מזגן דו מאייד ואחרי שנוסיף ונאמר שהוא מתאים מאוד לדירות בגדול בינוני או אפילו גדול וכן למשרדים, ראוי להוסיף שלמזגן כזה יש גם נקודת חולשה. נקודת החולשה הינה ביחס להפעלה של שני מזגנים במקביל, כל אחד בעל יחידת כוח נפרדת ובעלת מאייד נפרד.

כאשר מדובר במזגנים נפרדים, תקלה באחד מחלקי המערכת לא פוגעת במיזוג החדר השני. לעומת זאת, תקלה במדחס, למשל, של מזגן דו מאייד מונעת את ההפעלה התקינה של המיזוג בשני החדרים או בשני החללים גם יחד.