מזגן מפוצלבין מכשירי החשמל היעילים והמתוחכמים ביותר לקירור או לחימום הבית או המשרד ניתן למצוא את מזגני האוויר. מספר גדול מאוד של יצרנים, משווקים, יבואנים, פעילים בתחום זה וישנו היצע גדול של דגמים.

מרבית דגמי המזגנים הפופולאריים שייכים לטכנולוגיה שנקראת מזגן מפוצל. להלן נראה מהם המאפיינים של מזגנים כאלה, מהם היתרונות שלהם ולמי הם מתאימים.

מגוון דגמים לבחירה

המאפיין הראשון של המזגן מפוצל הינו המגוון הרחב של דגמים לבחירה. למעשה, מרבית המזגנים שנמכרים כיום בישראל, על שלל המותגים, שייכים לסוג כזה או אחד של הדגמים המפוצלים. שלא כמו מזגני חלון, שקיימים כיום במגוון מצומצם מאוד, מזגנים מפוצלים ניתן למצוא בתצורות שונות כגון מזגן עילי, מזגן רצפתי, מזגן מיני מרכזי, אינוורטר ועוד.

העובדה שניתן למצוא היצע רחב של מזגנים מפוצלים מאפשרת התאמה טובה יותר, בהתאם לצרכיו של כל אחד ואחד. בין היתר ישנה אפשרות לרכישת דגמים יקרים או כאלה המתאימים למבנים גדולים מאוד לצד דגמים פשוטים יותר, או כאלה המתאימים לקירור או חימום של חללים קטנים.

הפעלה שקטה יותר

בעבר ניתן היה למצוא לא מעט מזגנים זולים מאוד, אבל שהיו גם בעלי יעילות נמוכה מאוד ולא פחות חשוב – שהיו רועשים מאוד. רכישה של מזגן מפוצל מתאימה מאוד למי שמחפש יעילות אנרגטית טובה לצד הפעלה שקטה, לעיתים כמעט בלתי מורגשת. בזמן הבחירה מומלץ מאוד לבחון את נתוני היצרן ואת מדבקת המידע שמסבירה על היעילות ורמת החיסכון בהפעלה.

מבחינת רמת הרעש, שלא כמו מזגני חלון שהם קטנים בדרך כלל אבל מאוד מרעישים, מזגן מפוצל בדרך כלל יתבסס על הפרדה בין המדחס והיחידה החיצונית לבין יחידת המזגן הפנימית. ההפרדה הזאת מאפשרת להרחיק את החלק מהרעיש של המזגן מהחלל שאותו רוצים לקרר. למעשה, תוך כדי הפעלת המזגן מסוג זה לא רק משאירים את החום מחוץ לחדר אלא גם את הרעש וזאת – בלי לפגוע ביעילות.

מעוצב יותר

יתרון חשוב נוסף של המזגן המפוצל נובע מכך שדגמים רבים מציעים עיצוב יפה, שמתאים לכל מי שחשובה לו סביבת מגורים יפה. העיצוב, שבא ביחד עם יעילות וכוח עבודה, מאפשר בחירה בין דגמים של מזגן מפוצל עילי לבין מזגן מפוצל רצפתי. מזגן עילי נחשב למודרני יותר, הוא יעיל להפעלה בקיץ (משום שלאוויר קר יש נטייה לרדת למטה) והוא לא יוצר הרגשה של עומס בחדר.

נוסף על כך, המזגן המפוצל גם יכול לעבור התאמה לקירור של מספר חדרים או של חלל גדול במיוחד. ניתן למצוא דגמים מפוצלים שבהם המדחס העוצמתי מחוברת לכמה יחידות פנימיות נפרדות דבר שמוזיל את עלות המזגן (לעומת מזגנים קטנים נפרדים).

ישנם דגמים שניתן להתקין גם ללא תשתית מסובכת וישנם דגמים שעדיף להתקין בשלב הבניה של המבנה. מיזוג מיני מרכזי נחשב לפתרון נפוץ של מזגן מפוצל, אך יש גם כאלה שעבורם עדיף לבחור פתרונות אחרים כגון טכניקה שנקראת רב מאייד.

לא לכל אחד

למרות יתרונותיו של המזגן המפוצל, לא מדובר בפתרון המתאים לכל אחד ואחד. ראשית, ישנם דגמים זולים יותר כגון מזגני החלון הוותיקים. שנית, בהתקנה של כמה מזגנים נפרדים קטנים ניתן לעיתים לקבל יעילות וחסכוניות רבה יותר מבחינת הפעלה, במיוחד כאשר צרכי הקירור של חדרים או חללים שונים נבדלים באופן מהותי.

לסיכום, עבור אנשים שרוצים מראה אלגנטי ויותר אפשרויות בחירה, עבור אנשים שרוצים הפעלה שקטה יותר ויעילות המבוססת על טכנולוגיה מתקדמת – מזגן מפוצל יהיה על פי רוב הבחירה הטובה ביותר.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

שליטה על מזגן מרחוק – כל הפתרונות לשליטה מרחוק במזגן במקום אחד