מזגן, תנור, אח, מפזר חום, רדיאטור - מה יעיל ומשתלם יותר לחימום הבית?את הבית ניתן לחמם באמצעות מגוון רחב של מכשירים. ניתן לחמם את החדרים השונים באמצעות מזגן או באמצעות תנור. אפשר להשתמש לשם כך באח או במפזר חום וכן גם ברדיאטור. אך האם כל אותם המכשירים שנועדו להבטיח לנו טמפרטורה נעימה בבית זהים מבחינת היעילות? האם כולם משתלמים באותה המידה? לקחנו על עצמנו את הבדיקה ולהלן התוצאות.

הכל בזכות הצלעות

הרדיאטור הוא מכשיר חימום הפועל על בסיס צלעות חימום. ככל שמספר הצלעות גבוה יותר, כך ההספק והחימום יהיו גבוהים יותר. יש רדיאטורים הפועלים על בסיס שמן ויש כאלה שלא. יתרונותיו של הרדיאטור טמונים בכך שזהו אמצעי חימום נייד, שקל להעביר ממקום למקום. החיסרון הגדול שלו – רק לאחר זמן ניכר למדי מורגשת ההשפעה המחממת. בנוסף, ישנם דגמים זולים שאפקט החימום שלהם דל ומאכזב.

החום המתפזר

מפזר חום הינו פתרון חימום קטן בדרך כלל, במחיר נוח אך לא זול במיוחד במנוחים של יעילות אנרגטית ויעילות בכלל. מפזרי חום יכולים להיות סבירים (לא יותר מזה) לצורך חימום חדרים קטנים ואין בהם די כאשר רוצים לחמם חדרים גדולים ואפילו כאלה בגודל בינוני. גם פתרון חדשני שנקרא מזגנית אינו מספק פתרון מושלם. הוא אמנם נראה יפה ואפילו פועל על שלט, אולם הוא יתקשה לחמם את חלקו התחתון של החדר. בכלל, בניגוד לשמו, מפזר החום מתקשה לספק פיזור אחיד של חום וכמעט תמיד מדובר בפתרון לשטח מצומצם שרק הוא – מתחמם באמת.

פעילות מהירה לחלל קטן

תנורי חימום מגיעים בדגמים שונים ומרביתם מצוידים בספירלה אחת או יותר. זהו אמצעי חימום שמחירו יחסית נמוך אך המחיר לשעת חימום עשוי להיות יקר למדי. כאמצעי חימום, הם מאופיינים בפעולה מהירה, שלא כמו רדיאטור ממוצע, אך הם מתקשים להתמודד עם חלל רחב ידיים. לחימום חדרים גדולים ושלא למטרת חימום נקודתי – הרבה יותר כדאי לבחור אמצעי חימום אחר.

האח והקמין

למרות שיש בנמצא פתרונות חימום כגון אח או קמין המבוססים על עצי הסקה של ממש, מדובר בפתרון שמתאים רק למיעוט קטן. התקנה של אח וארובה היא עניין יקר ומדובר בפתרון שמספק אווירה לא פחות מאשר חימום. קשה להשוות אמצעי חימום זה לאמצעים סטנדרטיים ומקובלים יותר. פתרון מקובל יותר הינו קמין הפועל על חשמל. יש דגמים שמספקים מראה דמוי אח ואפילו הקרנה של להבות וירטואליות. אין ספק שזהו פתרון יפה במיוחד אך מבחינת עלות – זהו פתרו מאוד בזבזני ולא ממש יעיל.

מזגן – הפתרון המנצח

למזגן יש כמה וכמה יתרונות חשובים לחימום בחורף, אך לפני כן כדאי להתחיל דווקא במחיר. מחירו של מזגן, אפילו של הדגמים הקטנים ביותר, יהיה גבוה יותר ביחס למרבית הפתרונות האחרים – תנור, מפזר חום או רדיאטור. עם זאת, כאשר לוקחים בחשבון שאין לו תחליף מבחינת קירור בקיץ, מבינים שהמחיר של הרכישה לא ממש משחק תפקיד.

זאת ועוד, מחיר השימוש במזגן הוא ללא ספק נמוך במיוחד. גם כאשר משווים את המחיר למפזר חום קטן וקומפקטי בגודלו – המזגן מנצח ומבטיח גם חימום אחיד וגם מחיר נמוך. ואם כל זה לא מספיק, הרי שהמזגן גם מבטיח הפעלה בטוחה, חימום אחיד של החדר ואפשרות לחמם חדרים קטנים וגם חללים רחבי ידיים. המזגן מחמם את החדר בתוך זמן קצר וחשוב לא פחות – אפשר לכוון את הטמפרטורה הרצויה באופן מדויק. כך, לא סובלים מחימום יתר וגם חוסכים בכסף וחוסכים בחשמל.