בחירת מזגן למשרדבעת הנוכחית, אדם מבלה במשרד שלו לא פחות שעות מאשר בבית שלו – וכי איך אפשר אחרת, בלוח הזמנים העמוס של המאה ה-21? לכן, ברור מדוע לא ניתן להתפשר בתנאים השוררים במשרד נתון.

בחום הישראלי, ברור מדוע לא ניתן אפילו לחשוב על משרד שלא כולל מזגן, ורצוי כזה המבצע את עבודתו ביעילות מקסימלית. אלא שבחירת מזגן למשרד אינה דבר של מה בכך. מהם המאפיינים העיקריים של מזגנים מהסוג הזה? האם אכן משתלם יותר לרכוש מזגן בחורף? וכיצד מבצעים את ההחלטה המושכלת ביותר?

מערכת מיני מרכזית, או מזגנים נפרדים?

הנקודה הראשונה שיש לתת עליה את הדעת, וכזו המנוגדת במידה מסוימת לנעשה במגזר הביתי, היא שבלא מעט משרדים הבחירה היא במספר מזגנים הפועלים בחדרים השונים, אך כאלה שאינם מקושרים למערכת שליטה אחת.

הסיבה לכך היא שבמשרד נתון, להבדיל מבית משפחה, עובד בכל חדר אדם שונה בתכלית, כאשר ההתאמה בפעילות המזגן צריכה להיעשות גם בהתאם לדרישות הלקוחות. כאשר מציעים טמפרטורה אחידה, מגלים כי היא אינה בהכרח פונה למכנה המשותף הרחב ביותר של האנשים.

עם זאת, ברור שמשרדים המעוניינים לחסוך בשיעור ניכר במאזן ההוצאות שלהם, או לחילופין כאלה בהם מספר מצומצם של עובדים, מעדיפים את מערכות מיזוג האוויר המיני מרכזיות, הנחשבות לזולות ולפשוטות יותר לתפעול. כאן, מערכת בקרה אחת תגדיר את מאפייני הקירור, כאשר מומלץ מאד לבחור בטמפרטורות סטנדרטיות, שיתאימו למרבית האנשים הנמצאים במשרד.

התפוקה כן קובעת

לא ניתן לבחור כיום מזגן מבלי לתת את הדעת על שורה ארוכה של משתנים טכניים, המרכיבים את המשוואה ביחס אליו. בסופו של יום, דומה כי תפוקת המזגן היא שמקבלת תפקיד מרכזי בכל קנה מידה, ומהווה הגורם החשוב ביותר שצריך להתחשב בו (כן, אפילו יותר מאשר ההספק או כוח הסוס שלו). מבחינה מעשית, המדובר הוא במידת היעילות של המזגן, כלומר, בכמות החום או הקור אשר מתווספת לחלל נתון בשעת עבודה אחת של המזגן.

תפוקת המזגן היא פונקציה של מספר גורמים, אשר המרכזי מביניהם הוא גודלו של המשרד. לא צריך להיות מומחה בתחום כדי לדעת שככל שמדובר במשרד בעל שטח גדול יותר, כך תידרש תפוקה גבוהה יותר. מן העבר השני של המשוואה, כאשר בוחרים במזגן שהתפוקה שלו גבוהה יותר מזו הנדרשת, העלויות הכלליות עולות – מה שמגדיל את עלויות התפעול, ומקשה על המאזן הכספי הכללי של העסק.

משתנה אחר שעשוי להשפיע על התפוקה הנדרשת הוא מיקומו של המשרד, כאשר קומת גג תצריך מזגן בעל תפוקה גבוהה יותר מאשר קומת ביניים.

חשיבותו של מזגן עילי

אין זה דבר מפתיע שהבחירה המקובלת במרבית בתי העסק היא במזגנים עיליים, הממוקמים כלאחר כבוד בחלק העליון של קירות המשרד. כדי להבין זאת, יש להתבונן על מאפיין עיקרי של המשרד הישראלי הממוצע: הוא מצומצם באופן יחסי במקום, לפחות באופן יחסי למספר האנשים, עובדים ולקוחות כאלה, שעשויים להימצא בו ברגע נתון. במצב הזה, כאשר כל מטר חשוב, ברור מדוע נדרש לבחור במזגן שאינו תופס מקום בחדר. מזגן עילי מציע את זה בדיוק.

ואיך אפשר בלי העיצוב?

מעבר להיבט הפונקציונלי של המזגנים, חייבים לזכור שהם בעלי היבט אסתטי שאינו מבוטל כלל. באם ידוע שמראה המשרד הוא אחד מכרטיסי הביקור המובהקים ביותר של העסק הפועל בתוכו, ברור מדוע מזגנים יכולים לשפר את המראה המתקבל, או לחילופין לפגוע בו.

החדשות הטובות הן שמזגנים המיועדים למגזר העסקי מגיעים כיום במגוון אינסופי של דגמים, עיצובים וסגנונות, חלקם הגדול מעוצב בצורה יוקרתית לכל הדעות. אין ספק שכל משרד יוכל לבחור במזגן המתאים ביותר לתדמית שהוא מעוניין ליצור בקרב הלקוחות שלו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *