מזגן סולארימזגנים ומערכות מיזוג אוויר נמצאים בישראל בשימוש ניכר. למרות יתרונותיו השונים של המזגן, הרי שהחיסרון הגדול שלו טמון בכך שהוא מכשיר חשמלי שצורך אנרגיה רבה למדי.

משום כך, קיימת חשיבות רבה לפיתוחים חדשניים שיביאו לצמצום צריכת האנרגיה כגון פיתוח של מזגן סולארי. חשוב להעיר שפיתוחים כאלה חייבים להיות משתלמים מבחינה כלכלית על מנת שמהלך מסוג זה יצליח ותהליך זה כבר החל ליצור מציאות בשטח.

צעדים ראשונים

למרות הנחיצות של מערכות מיזוג סולאריות, אין ספק שנושא זה לא זכה עד כה לדחיפה משמעותית. דווקא בישראל, מדינה חמה ובעלת קרינת שמש משמעותית ביותר, סביר היה להניח שבדומה לדודי השמש הוותיקים המיזוג הסולארי היה אמור להיות מקודם בצורה יעילה יותר.

חשוב, עם זאת, לומר שצעדים ראשונים בכיוון המזגן הסולארי כבר נעשים גם בארץ וגם בעולם הרחב. בין היתר ניתן למצוא:

פאנל סולארי – דבר מתבקש

כאשר חושבים על מזגן סולארי, די ברור שזהו מוצר מתבקש. מזגנים, מטבע הדברים, כוללים יחידה פנימית ויחידה חיצונית. היחידה החיצונית, שמותקנת מחוץ למבנה, הרי בין כה וכה חשופה לקרינת השמש ולחום שבאוויר ולכן – תהיה זו טעות לא להשקיע מאמץ בכיוון זה.

אכן, בעת האחרונה נמסר על תחילתו של שיווק של מזגן מסוג זה, שבו מותקן פאנל סולארי על החלק החיצוני. אותו פאנל סולארי, כך נטען, לא זקוק לחום כי אם לקרינת השמש. קליטת הקרינה בפאנל מתאים והפיכתה לאנרגיה אמורים לספק את האנרגיה הדרושה למזגן, לפחות בחלקה.

ככל הנראה אמורים המזגנים הללו, לפחות בשלב הראשון, לפעול במשולב עם אנרגיה חשמלית חיצונית, מרשת החשמל. עם זאת, בהחלט יתכן שעם הבשלת הטכנולוגיה ימצאו גם מזגנים שיוכלו לפעול על בסיס אנרגיה סולארית בלבד.

משאבת החום חוזרת

מלבד מזגן סולארי שמשולב עם מערכת סולארית עצמאית, קיימת צורת מחשבה נוספת שמחזירה לחיים טכנולוגיה וותיקה למדי שנקראת "משאבת חום". טכנולוגיה זו הייתה קיימת בעבר בשימוש במפעלים בעיקר, כאשר חום שנוצר בתהליך ייצור או בדודי קיטור שימש כמקור אנרגיה נוסף, גם למערכות קירור וגם למערכות נוספות.

חשוב לזכור שמיזוג תעשייתי מבוסס לרוב על מזגנים גדולים ביותר ולכן, שימוש במשאבת חום (שאיננה בעלת יעילות אנרגטית גבוה כמו של מזגן רגיל) יכול להיות משמעותי לחיסכון בחשמל ולחיסכון באנרגיה.

כיום, מושקעת מחשבה בשימוש בטכנולוגיה של משאבת החום גם בהקשר של אנרגיה סולארית לבית. אפשרות שכבר החלה להתפתח מבוססת על שילוב בין מערכת מיזוג לבין מערכת חימום מים סולארית. יש להדגיש שכאן אין מדובר בפאנל שמותקן על המזגן כי אם במערכת משולבת שניתן לעיתים לעשות בה גם שימושים נוספים למשל בחימום תת רצפתי.

שימוש משתלם

מעבר לעובדה שאנרגיה סולארית נחשבת לידידותית לסביבה, שכן היא בלתי מתכלה ולא מזהמת, יש לה משמעות צרכנית בהוזלת השימוש במזגן. על פי דיווחי המשווקים, שכבר החלו לשווק את הדגמים הקיימים של מזגן סולארי או היברידי, עלות המזגן לא צפויה לבטל את הכדאיות הכלכלית בשימוש ארוך טווח.

כיום, עדין לא תופס המזגן הסולארי נפח שוק משמעותי מתוך כלל המזגנים בישראל. עם זאת, התחזיות קובעות שכבר בזמן הקרוב צפוי השימוש בסוג זה של מזגנים להתרחב באופן ניכר.