מהו מזגן עילי?קשה עד בלתי אפשרי לעבור את הקיץ הישראלי ללא מזגן, כשגם בחודשי החורף השימוש בו נפוץ במיוחד. ואכן, גם אתם מעוניינים לרכוש מזגן ונחושים לבצע את ההחלטה הנכונה ביותר. ואז אתם שוקלים את האפשרות של מזגן עילי, שברור לכם שנפוצה במיוחד ישראל, ומעוניינים לדעת אם זהו הפתרון לו אתם זקוקים. המאמר הבא יעשה לכם קצת סדר בבלאגן.

על המזגן העילי

מזגן עילי, כפי שניתן בוודאי להסיק משמו, הוא מזגן המותקן במעלה הקיר: לרוב, מעל למשקוף הדלת. חשוב לשים לב שצורתו עשויה להזכיר את זו של המזגן המיני מרכזי, אלא שההבדל העיקרי כאן הוא שהמזגן העילי כולל בתוכו שרוול אחד בלבד, מה שמביא לכך שהוא מקרר או מחמם לא יותר מאשר חדר אחד. מכיוון שהקור מטבעו יורד כלפי מטה, הרי שהמיקום של המזגן הופך אותו ליעיל במיוחד.

המזגן מגיע בעוצמות שונות, כאשר המאפיינים הטכניים שלו מאפשרים התאמה למאפייני (כמעט) כל חלל: עם זאת, הבחירה בו מומלצת במיוחד כאשר מדובר בחדר בסדר גודל קטן עד בינוני, בעוד שבחללים גדולים יותר הוא נחשב ליעיל הרבה פחות. המזגן נחשב לנפוץ גם במגזר העסקי, שעה שהוא מהווה פתרון מקובל באינספור משרדים ובתי עסק בישראל. וכאן בדיוק נכנסים לעובי הקורה ומדברים על היתרונות השונים שמגלם בתוכו המזגן.

שלל יתרונות חשובים

כפי שניתן להסיק מעצם הפעילות של המזגן, הרי שההתבססות עליו מאפשרת חיסכון ניכר במקום בבית – סוגיה שאין להתעלם ממנה כלל בהתחשב בעובדה שכל מטר ומטר בבית הישראלי הממוצע חשובים.

המזגן העילי מאפשר לנצל בצורה מיטבית שטח שגם כך אינו כולל שימוש אחר בבתים, ולכן מתאים גם לבתים קטנים במיוחד. סוגיה משמעותית אחרת היא שאת המזגן ניתן להתקין כמעט בכל מקום בחדר, בהתאם לרצונות של אלה המשתמשים בו ועל פי האופן בו החדר מאורגן.

מזגן עילי, מבחינה כלכלית, נחשב לחסכוני בחשמל, וזאת על רקע העובדה שקירור או חימום של חדר בודד אינם מצריכים הפעלתה של מערכת גדולה: התרחיש בו, במזגן מיני מרכזי, המזגן פועל במספר חדרים כדי למלא את הצרכים של אדם הנמצא בחדר מסוים אחד, הוא נפוץ בכל קנה מידה. מזגנים עיליים בטכנולוגיית אינוורטר, אחת המילים האחרונות בתחום מיזוג האוויר כיום, לוקחים את זה מספר צעדים נוספים קדימה.

לרשימת היתרונות ניתן לצרף עבודה שקטה במיוחד ושלל עיצובים ודגמים, אותם ניתן להתאים למאפייני החדר ולטעם האישי של בני הבית.

ומה באשר לחסרונות?

מן העבר השני של המשוואה, ברור שגם למזגן עילי יש חסרונות שראוי לתת את הדעת. ההתקנה שלו אינה הפשוטה ביותר מבין שאר האפשריות, שעה שהיא מצריכה תשתית של ממש – מערכת ניקוז, מערכת חשמל או צנרת גז – לכל חדר בנפרד. על אותו עיקרון, מצריך המזגן התקנה של מדחסים מחוץ לקירות הבית או אפילו בחצר, מה שעלול לתפוס מקום, או אפילו לפגוע מעט במראה האסתטי החיצוני של הבית.

אופן הפעולה של מזגן עילי מאפשר, כאמור, לקרר או לחמם אך ורק חדר אחד. מכאן, שהבדלים בטמפרטורות בין חדרי הבית הם בלתי נמנעים, מה שעלול להקשות על בני הבית: למשל, כשהם יוצאים מחדר בו מופעל המזגן ונתקלים בשינוי משמעותי בטמפרטורה.