airמחירו של מזגן נשען על לא מעט גורמים. סוג המזגן, רמת התפוקה שלו, ובמיוחד שם המותג. 

גם אופי ההתקנה ישפיע של המחיר, גודלו של המזגן, קיומן של פונקציות כגון מפשיר קרח, אינוורטר ועיצוב.

אך קיים גורם נוסף שנחשב על ידי רבים כמשפיע על המחיר – עונת הרכישה. אמנם המזגן איננו עגבנייה או מלפפון, אך בהחלט כדאי לדעת האם גם ברכישה כזאת יש חשיבות לזמן הקנייה. בדקנו אחת ולתמיד – האם באמת יותר זול ומשתלם לקנות מזגן בחורף במקום בקיץ?

עניין של היצע וביקוש

כדי להבין האם ומדוע כדאי יותר לקנות מזגן בחורף נתחיל עם עובדה בסיסית בכלכלה. מדובר בכלל של היצע, ביקוש והקשר למחירו של מוצר. כאשר קיים ביקוש גבוה למוצר נתון (להלן – המזגן), קשה יותר לצרכן לדרוש ולקבל הנחה.

בישראל, כך אומרים מתקינים ומשווקים, אנשים רבים נוהגים לרכוש את המזגן בתנאי לחץ, ביחס ישיר לעליה ברמות החום. לפי נתוני המכירות – המכירות גבוהות בעונת הקיץ בכלל ובחודשים יולי-אוגוסט בפרט. הביקוש הגבוה הוא שמוביל לעליית המחירים.

שיקולי היצרנים

אפשר לראות את הדברים מנקודת מבט נוספת. יצרנים מקומיים של מזגנים מדווחים שגם אם המפעלים עובדים כל השנה, הרי שבקיץ הפעילות רבה במיוחד. לא נדירים הם המקרים שבהם יש צורך להוסיף משמרות ולגייס עובדים, ועלויות הייצור עולות, מה שמוביל להתייקרות המזגנים.

מצד שני, לא כל קיץ מביא עימו ביקוש גבוה למזגנים, והעבודה המופחתת מאלצת את בעלי המפעלים להעלות את המחירים, ולפצות את הצרכנים באמצעות קמפיינים של מבצעים והנחות במיוחד בעונת החורף.

גם מבחינת המתקינים תהיה נכונות קטנה ביותר להוזיל מחירים כשהם מוצפים בעבודה. אך בעונת החורף גם אפשר לקבל הנחה גם בהתקנה וגם מחירון שירותי התיקונים נוטה להשתנות.

האם המחירים המוזלים בחורף זהים לכל דגמי המזגנים?

למרות שכמעט כל סוגי המזגנים נמכרים בהנחה כאשר ימות החום חלפו עברו, הרי שיש מזגנים שמחירם יורד יותר ואילו באחרים, המחיר יורד פחות. במה זה תלוי? במידה מסוימת זה תלוי במחיר ההתחלתי של המזגן.

ככל שמחיר המזגן נמוך יותר מלכתחילה, כך ניתן לקבל הנחה שאינה גבוהה למדי. אך ככל שהמזגן יוקרתי ובנוי עם מערכת מיזוג משוכללת יותר, המחיר בחורף יהיה זול יותר ביחס למחירון.

לפעמים הזול הוא היקר – לכן כדאי לבדוק את התנאים המוצעים

אם הבחירה היא לרכוש מזגן בתקופת החורף, יש לבחון היבטים נוספים מלבד שיקולי העלות. כך, למשל, כדאי לבחור מבין  מספר מותגים ולא להתפתות למחיר נמוך עבור מוצר לא מתאים.

עדיף, ללא ספק, לבחור מזגן בעל יעילות אנרגטית גבוהה, כך שלאורך זמן החיסכון בחשמל הופך להיות מאוד משמעותי. אין טעם לבחור מזגן עוצמתי יותר מכפי שמתאים לצרכים האישיים, שכן הוא בזבזני ובדרך כלל גם מרעיש יותר.

טיפ קטן לחיסכון גדול

מלבד מחיר הרכישה, יש עוד דרכים שיאפשרו לכם לחסוך. הנטייה לחמם יתר על המידה את הבית גורמת לתחושת ישנוניות מצד אחד, אך מתבטאת גם בהשלכות כלכליות משמעותיות. לכן מומלץ לחמם את החדר לטמפרטורה ממוצעת של עשרים עד עשרים ושלוש מעלות.

זוהי טמפרטורה נוחה ונעימה, שאינה מובילה לייקור מיותר של חשבון החשמל. חשוב לא פחות – להקפיד על חלונות ודלתות סגורים, כדי למנוע בריחת חום.

 

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

הצעת מחיר לטכנאי מזגנים: 3 גורמים עיקריים שמשפיעים על המחיר – צרכנות נבונה

שליטה על מזגן מרחוק – כל הפתרונות לשליטה מרחוק במזגן במקום אחד