מזגן שקטרכישה של מזגן חדש מחייבת תשומת לב לפרמטרים שונים, כאשר לכל אדם חשובים הדגשים שונים. יש שמחפשים את המזגן בהתאם למחיר, יש שמשווים בין דגמים שונים על פי התפוקה או החיסכון בחשמל ויש ששמים דגש על עיצוב חיצוני או שם של מותג.

הפעם, בחרנו להתמקד בקריטריון חשוב ביותר והוא עוצמת הרעש שמפיק המזגן. להלן נראה אילו טכנולוגיות קירור וחימום יכולות להבטיח הפעלה שקטה יותר ונראה גם אילו מזגנים לא מומלצים למי שאוהב שקט ושלווה.

התאמת עוצמת המזגן לגודל החדר

ישנם סוגים שונים של מזגנים וטכנולוגיות מיזוג, כאשר בין היתר ניתן למצוא מזגני חלון ומזגנים עיליים, מזגנים ריצפתיים ומגזינים מיני מרכזיים. בנוסף, יש בנמצא גם מזגנים מסוג אינוורטר וכן פתרונות מיזוג חדשניים כגון מזגנים סולאריים או מערכות מיזוג שכוללות משאבות חום המשולבות עם דוד השמש.

ככלל, ההמלצה הראשית היא להעדיף מזגן בעל עוצמה המתאימה לגודל החדר או החלל שאמור להיות ממוזג. מזגן חלש מדי יצטרך לעבוד קשה יותר והמנוע יתאמץ וירעיש יותר. מזגן חזק מידי עשוי להיות פחות חסכוני ולעיתים גם ירעיש יותר שלא לצורך.

מזגן חלון – לא לחובבי שקט

לפני שנראה אילו מזגנים כדאי לבחור במידה שרוצים הפעלה שקטה ראוי להתחיל דווקא במזגנים שאינם מומלצים לחובבי השקט והשלווה. מזגני חלון, שהיו בעבר נפוצים מאוד וכיום הדרישה לדגמים אלה פחתה, נחשבים לרועשים ביותר. למרות שאלו דגמים קטנים יחסית, הם בדרך כלל לא מאוד יעילים וכמעט תמיד הם גם מאוד מרעישים.

מזגני חלון מורכבים למעשה מיחידה אחת שמשמשת גם את המנוע, גם את המדחס וגם את יחידת השליטה והבקרה. במילים אחרות, כאשר המנוע צמוד לחדר שומעים את רעש ההפעלה בצורה ברורה וחזקה למדי.

מזגן מפוצל ושקט

באופן הפוך למזגן החלון המרעיש, ניתן למצוא דגמים שונים של מזגנים מפוצלים. מזגנים מפוצלים בנויים כך שיש להם שתי יחידות נפרדות. את המנוע ממקמים הרחק מאותו החלק שמזרים לחדר את האוויר הקר וכך – מקטינים מאוד את הרעש הנשמע לאוזן.

יש לשים לב שהתקנה של מזגן מפוצל עשויה להיות יקרה יותר לעומת מזגן שאיננו מפוצל, בפרט כאשר יש צורך ביצירת תשתית לאורך מרחק רב. עם זאת, מקבלים הפעלה נעימה יותר ושקטה יותר.

מיזוג מרכזי

בדירות חדשות, שבהם ניתן להתקין בקלות מיזוג מרכזי או מיני מרכזי מקבלים מענה יעיל, אולי היעיל ביותר מבחינת הפעלה שקטה. מיזוג מרכזי פועל למעשה על ידי חיבור של יחידת מנוע אחת שמפזרת את המיזוג לכל אזורי הבית או הבנה בתוך רשת של צינורות או חללי מיזוג.

העובדה שהמנוע יכול להיות ממוקם במקום נסתר ומרוחק מאפשרת ליהנות ממיזוג בעוצמה רבה וללא בעיה של רעש. למרות האמור לעיל, יש לציין שלא בכל מקום כדאי ומשתלם להתקין מיזוג מרכזי. עלות ההתקנה כאשר לא קיימת הכנה לכך עשויה להיות גבוהה, וניתן למצוא כיום גם מזגנים חדשניים ושקטים יחסית, שפועלים בטכנולוגיות אחרות.

אינוורטר – שקט וחסכוני

אחד החידושים הגדולים בתחום המיזוג, חידוש שמבטיח הפעלה שקטה מחד וביצוע חסכוני מאידך הוא המזגן מסוג אינוורטר. הרעיון שמאחורי המזגן הזה הוא שאין צורך בהפעלה רציפה בכדי להגיע לטמפרטורה רצויה.

למעשה, עדיף יותר שהמזגן יפעל בשיטת התפוקה המשתנה. בצורה כזאת נמנעים משינויי טמפרטורה, זוכים לטמפרטורה אחיזה ונעימה וגם ההפעלה נחשבת למאוד שקטה ונעימה. יש לציין שקיימים מותגי אינוורטר רבים תחת שמות מותג שונים, מרביתם מעט יקרים יותר ממזגנים רגילים. עם זאת, החיסכון בחשמל וההפעלה השקטה במיוחד בהחלט מצדיקים את הפער הזה במחיר.