חישוב צריכת החשמל של המזגןהמזגן נחשב לאחד ממכשירי החשמל שאף בית ישראלי אינו שלם בלעדיו. כיום, כמעט בכל סביבה, בין אם פרטית ובין אם ציבורית, נהוג לשמור על טמפרטורה נעימה באמצעות שימוש במזגן רגיל או מפוצל.

הבטיחות הרבה הכרוכה בשימוש במכשיר חשמלי זה והיותו חסכוני ביחס למכשירים אחרים המשמשים לחימום או לקירור, דחקו אמצעים שהיו נפוצים בעבר כגון מאוורר, תנור על בסיס גז רדיאטורים וכיוצא באלה.

בשנים האחרונות, כאשר כולם נחשפים למושגים כגון יעילות אנרגטית וחיסכון בחשמל, מעניין לדעת כיצד בעצם ניתן לחשב את צריכת החשמל של המזגן. כדי להבהיר זאת נעסוק בשורות הבאות בכמה מושגים בסיסים שיעזרו להבין זאת אחת ולתמיד.

מכשירי חשמל והספק חשמלי

כל מכשיר הפועל על חשמל, בין אם מדובר על אמצעי תאורה פשוט כגון נורת להט ובין אם מדובר על מכשיר משוכלל כמו מזגן מפוצל, ניכר בהספק חשמלי מסוים. לכן, כאשר רוכשים מזגן, יש לברר תחילה מהו ההספק החשמלי שלו, המיוצג ביחידות של וואט.

ההספק החשמלי של המזגן שבו בוחרים מייצגת את היכולת שלו לספק סביבה קרה (בקיץ) או חמה (בחורף). למעשה, כאשר בוחרים את סוג המכשיר, יותר חשוב לבדוק את היכולת שלו מבחינת הספק מאשר להתמקד במספר כוחות הסוס של המנוע.

ככל שהמזגן קטן יותר ומיועד לקרר סביבה קטנה יותר בנפח, כך הוא יאופיין בהספק חשמלי נמוך יותר. באותו אופן, מזגן גדול יותר, למשל מהסוג מיני מרכזי, יאופיין בהספק גבוה הרבה יותר.

הספק וצריכה חשמלית

אחרי שהסברנו מעט על הספק חשמלי, אפשר לעבור לנקודה החשובה הבאה – הקשר בין הספק לבין צריכה חשמלית. ההספק של המזגן (שהוא למעשה הכוח שלו לביצוע עבודת קירור או חימום) מצליח לבצע את העבודה בזכות אנרגיה חשמלית שמגיעה מרשת החשמל הארצית. עבור הצרכן, חשוב לדעת מהו כמות החשמל שהמזגן צורך, וכאן חשוב לשים לב ליחידות של זמן.

צריכה חשמלית נמדדת על פי רוב במונחים של אלפי וואט לשעה, ומקובל לציין זאת בקיצור – קו"טש – קילוואט שעה. למעשה מדובר בהכפלה של ההספק של המזגן הביתי או המשרדי במשך הזמן שבו הוא פועל. יש להדגיש שמדובר על זמן עבודה נטו. כיום מרבית המזגנים מצוידים בחיישן שמפסיק את פעולת המנוע ברגע שהסביבה מגיעה לטמפרטורה הרצויה.

מדד היעילות האנרגטית

אחרי שדיברנו על ההספק של המזגן ועל הצריכה החשמלית שלו, ניתן להגיע ללב העניין מבחינתו של הצרכן החסכוני. כאן יש להכיר מונח חדש והוא – יעילות אנרגטית.

יעילות אנרגטית משמעותה במילים פשוטות היכולת של המזגן להמיר יותר אנרגיה חשמלית לתפוקה של קור בקיץ או חום בחורף. כך, מזגן יעיל יותר יוכל לקחת את אותה אנרגיה חשמלית ולנצל אותה ביעילות ביצירת סביבה ממוזגת.

בשנים האחרונות יכולים הצרכנים למצוא את התשובה לשאלה האם מזגן הנוכחי או זה שאותו הם רוצים לקנות הוא יעיל מבחינה אנרגטית. על פי החוק מחויבים המשווקים לספק נתונים ברורים אודות היעילות ואודות מאפיינים חשובים נוספים של כל מזגן חדש. יתרה מכך, מזגנים שאינם עומדים בתקן של יעילות מינימלית – שיווקם אסור.

בקניה של מזגן חשוב, אם כן, לעיין היטב בתווית המצורפת שעליה יהיו הנתונים הבאים:

השורה התחתונה שאליה יש לשים לב היא יחידות היעילות,  שנעות בין A – המזגן היעיל ביותר לבין G – הפחות יעיל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *