תקלות נפוצות במזגניםקשה מאד לעבור את הקיץ הישראלי ללא מזגן. ואכן, אנחנו משקיעים, ובצדק גמור, אלפי שקלים ברכישת מזגן איכותי, שישפר את החיים שלנו בעשרות מונים.

על רקע חשיבותו של המזגן, ברור מדוע כל תקלה בו מעמידה אותנו חסרי אונים. החדשות הרעות הן ששורה ארוכה של תקלות אפשריות בכל מזגן – אנחנו נתייחס כאן למרכזיות שבהן.

מחסור בגז

התקלה הנפוצה ביותר הוא חוסר בגז, החיוני, כידוע, לפעילותו התקינה של המזגן. גם כאשר המדובר הוא במערכת סגורה לחלוטין, כמתבקש מכל מזגן, הגז בהחלט עלול לדלוף מהמחברים, שתפקידם לקשר בין צינורות הגז. הדליפה אפשרית גם עקב פגיעה ישירה בצינורות או באיטום.

לאורך זמן, כמובן שהמחסור בגז משבש את פעילותו של המזגן, עד לחוסר תפעול מוחלט שלו. הפתרון היחידי הוא בדיקה פשוטה של כמות הגז במזגן באמצעות שעוני מדידת לחצים, ומילוי גז במידת הצורך. כאשר מדובר בדליפה, נדרש להתמודד גם איתה.

מדחס מקולקל

קבוצה גדולה של תקלות במזגנים מתייחסת לכל אותם רכיבים רגישים, המגדירים את אופן הפעילות שלו. כזה בדיוק הוא המדחס, שתפקידו לבצע דחיסה יעילה של המכשיר. היות ומדובר ברכיב הפועל באמצעות מערכת חשמלית, הרי שבעיות מכניות או חשמליות עלולות בהחלט להיגרם. כמו כן, בהתחשב בכך שחלקים שונים עשויים ממתכת, גם סכנת הקורוזיה קיימת גם קיימת.

לא פעם, הפיתרון היחידי הוא החלפתו של המדחס, אם כי במקרים פשוטים יחסית יכול הטכנאי להתמודד עם הנזק לבדו. ואגב, מכיוון שעלויות החלפת המדחס לא בטלות בשישים, מבינים לפעמים כי משתלם יותר להחליף את המזגן כולו.

פילטר מלוכלך

אחד מסימני ההיכר של התקלה הבאה הוא ריח לא נעים היוצא מהמזגן, או לחילופין צליל פעולה "חנוק". הכוונה שלנו, כמובן, היא לזיהום או סתימה בפילטר (מסנן) של המזגן. זוהי פעולה פשוטה יחסית לתפעול, שעה שנדרש להוציא את המסנן, לשטוף אותו, ליבש ולהחזיר לתוך המזגן.

מומלץ לבצע פעולה זו אחת לחודשיים, אפילו אם הסימנים השליליים שהזכרנו (עדיין) לא מתרחשים. בהיעדר טיפול, יש להדגיש, עלולה הבעיה להחמיר, ולהביא גם לנזילה פנימית של מים בתוך המערכת.

צינור ניקוז מים סתום

רכיב חשוב נוסף במזגן הוא צינור ניקוז המים, שנועד למנוע הצטברות הולכת וגוברת של מים בתוך המערכת. כאן, אין המדובר בהכרח בתקלה המשפיעה על פעילותו של המזגן, כי אם בכזו אשר עלולה להגדיל את הסיכויים להצפה.

במקרה הזה, המים שבמזגן לא ייצאו אל מחוץ לבית, כמתבקש, אלא ישובו אחורנית. אחת הצורות של כך היא שלוליות, המופיעות אל מתחת למזגן. את הסתימה ניתן לפתוח באמצעים מאולתרים אלה או אחרים (למשל, החדרת ענף לתוך הצינור), אך גם בעזרתו של בעל מקצוע.

תקלה חשמלית

המזגן, כאמור, הוא מערכת חשמלית. לכן, הוא לא חסין בפני כל אותן תקלות העומדות בפני כל מערכת מהסוג הזה. אחת התקלות הנפוצות, בהקשר הזה, היא קצר במזגן, מה שעלול להשבית אותו לחלוטין, ואף להפסיק את פעילותם של יתר מכשירי החשמל בבית.

הקצר הוא תוצאה של בלאי, אם כי ייתכן גם כאשר יש עומס של שימוש במזגן, או במכשירי חשמל אחרים בבית. כאשר המזגן "מתאמץ" יותר, כמו במקרה של בעיה במדחס או סתימה במסנן, עלול להיווצר קצר עומס, המשפיע עליו בלבד.

תקלה ביחידת הבקרה

את הסקירה שלנו של תקלות נפוצות במזגנים אנחנו מסייעים עם יחידת הבקרה שלהם. כאן, ייתכנו מספר מקרים עיקריים: למשל, מזגן שלא מחמם או מקרר בטמפרטורה המופיעה על צג השלט, או טרמוסטט שלא מכבה את מדחס המזגן כאשר הוא מגיע לטמפרטורה המדויקת.

הדרך היחידה להתמודד עם בעיות מהסוג הזה היא באמצעות בעל מקצוע, ורצוי כזה הבקיא במזגנים מהדגם הספציפי.

3 תגובות

 1. ברשותי מזגן מידאה 38A המזגן לא מקרר..והבחנתי שהמנוע בחוץ כלל לא עובד..מה עלולה להיות התקלה?? כמו-כן המאווררים- (היחידה בתוך הבית מפזרים אוויר)

 2. שלום,
  לי יש מזגן אוורסט של תאדירן
  יש לי בעיה באחת מיחידות הבקרה. כשאני מדליק אותה היא לא פותחת את השסתום במזרים אוויר אל החדר.
  האם יש דרך לאתחל את המערכת (אולי זה ישחרר משהו) ?
  במידה ולא, האם טכנאי שבקיא בבעיה מסוג זו יוכל לטפל בנושא תפעולית או יציא תיקון רלוונטי.
  החלפה של המערכת לא באה בחשבון.

  תודה מראש,
  תומר

 3. שלום יש לי מזגן 1 כוח בחדר הילדים אני רוצה לחמם את החדר איך אני מעבירה בשלט לחימום החדר תודה המזגן של beko הגיב:

  יש לי מזגן עילי של beko אין אני מחממת לילד את החדר תודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *